CZK

Handmade Luxury Art Brands - Design - Style

HANA POLÍVKOVÁ – KOLEKCE ŠPERKŮ PAPILIO

Hana Polívková, absolventka ateliéru Kov a šperk nejdříve na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a posléze v Bratislavě, se tvorbou šperku zabývá již několikátým rokem. “Mým největším inspiračním zdrojem je příroda. Velice si ji vážím a považuji za to nejcennější, co na Zemi máme. Poslední dobou se v mé tvorbě objevuje zásadním způsobem kruhový tvar. Symbolicky jím odkazuji právě na přírodu, která je v neustálém koloběhu. Kruh chápu jako nekončící proces. Můžeme jej pozorovat v každodenním východu a západu slunce, v ročních obdobích nebo i v průběhu života každého z nás.”

Se šperky Hany Polívkové se můžete setkat kromě příležitostných výstav či pravidelných přehlídek jako je Designblok a Prague design week, také ve stálých sbírkách Západočeského muzea v Plzni a Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Hana Polívková (foto: Dana Tomečková)

Proč sis vybrala právě šperkařství?

“Jako malá jsem pořád kreslila. Moc mě to bavilo. Od školky jsem chodila na výtvarku, kterou vedla skvělá učitelka Jana Veselá. Dělali jsme s ní plno různých výtvarných technik – kresby, malby různými barvami, modelování hlíny, vypalování, linoryt, malování na hedvábí a mnoho dalších. Často jsme také chodili do galerie nebo malovali venku. Pamatuju si, že jsem ráda kreslila detaily a šly mi ruční práce, i proto mi paní Veselá doporučila studium na Střední umělecko-průmyslové škole v Turnově, obor zlatnictví a stříbrnictví. Tehdy jsem totiž ještě moc nevěděla, co chci dělat. Na školu jsem se pak dostala a dílny mě bavily. Posléze jsem se šla na vysokou školu do Plzně do ateliéru k profesorovi Vratislavovi K. Novákovi a následně jsem studovala magisterské studium v Bratislavě u profesora Karla Weisslechnera. Od té doby jsem u šperku zůstala.”

Pamatuješ si svůj první šperk?

Vybavuji si ho až z dob na střední škole, kde jsem vzala zbytek nějaké špony (odpad z obecného kovu), sklepala ho do plochy a podletovala plíškem. Vznikl z toho takový větrný hurikán. Nakonec jsem z toho vytvořila přívěsek a dala jej bráchovi k narozeninám. Myslím, že ho do teď někde má.

Myslíš, že jako žena přinášíš do své tvorby něco odlišného oproti mužským kolegům?

Ano a domnívám se, že dobrým příkladem je kolekce Twisted. Je hodně přírodní, křehká a vychází z mé diplomové práce, která je inspirovaná zemí – přírodninami jako semínka, dřevo, pole, květy, pupeny, jehličí a mnoho dalšího. Hodně žen mi říkalo, že přesně takové prsteny hledaly. Jemné, nepravidelné, přírodní. Naproti tomu kolekce Arabis, kterou jsem vytvářela se svým přítelem, je hodně geometrická.

prsteny z kolekce Twisted, foto: Tomáš Polák

Její poslední kolekce šperků Papilio je inspirovaná pomíjivostí křehkého života motýlů. Struktura připomíná prach symbolizující konec a začátek, ze kterého se rodí nový život. Tak jako koloběh života housenky, který vám ji před očima promění v krásného motýla. Pohledová strana šperků má strukturu prachu, vnitřní je vyleštěná do oslňujícího lesku.

foto: Anna Pleslová, model: Markéta Gorčíková

Zdroj: http://www.svatebnicirkus.cz, https://www.czechdesign.cz

Like
Tweet

NEWSLETTER

Zaregistruj se a získej slevu na

první nákup

zde

SLEVA 100