Této specifické formě zedničiny se Pavlína Pecko věnuje více než 20 let. Jak sama říká, jejím životním posláním je omozaikovávání všeho, na čem drží lepidlo a spárovačka. Má ráda kvalitní materiály i věci obyčejné denní potřeby, ze kterých vykouzlí pokaždé něco, co s původní věcí nemělo nikdy nic společného. Chodí bosá, pije kávu s medem, miluje kaktusy a sukulenty, blešáky, vlaky a hlavně hlasitý smích!
Svou první mozaiku vytvořila před více než 20 lety. V kultovním pořadu Receptář s Přemkem Podlahou viděla návod na výrobu mozaikového květináče. “Od základní školy jsem milovnice kaktusů a sukulentů, a tak jsem se vrhla na své dva první květináče, které mám dodnes.” Poté začala hledat cokoliv, co by se dalo mozaikou přetvořit, a tím se tuto techniku rovnou v praxi naučit. V té době žádné kurzy nebyly. “Dřív jsem považovala za handicap nevlastnit ten “papír” o mém výtvarném vzdělání. Dnes to vnímám z jiného úhlu pohledu a jsem ráda za cestu samouka, kdy jsem mohla svobodně zkoušet různé techniky bez pravidel, limitů, známkování v čiré radosti, jen tak intuitivně.”
Jak vzniká mozaika?
“Imaginací nebo alla prima přímo pod rukama. Samotný princip mozaiky je jednoduchý a možnosti jsou nekonečné. Rozbiješ a nalepíš. Je to svoboda a transformace souběžně. Během ukládání řízků na pánev nebo skládání nádobí do myčky všichni mozaiku tvoříme” říká Pavlína.
Inspiraci čerpá všude kolem. “Všechno je inspirace. Každý jsme inspirací. Proud invence jede furt, když my sami ho nebrzdíme. Uvolněnost, lehkost je kámoška nápadů. Múza mě většinou líbá po desáté hodině večerní až do ranních hodin. Je to čas, kdy mě nic neruší a mohu se nořit, napojovat a hranice posouvat.”
Nejvhodnější materiály
Designérka využívá kvalitní a poctivé materiály, které mají dlouhou trvanlivost v realitě: sklo, kámen, keramiku, porcelán, kov a přírodniny. “Vábí mě ty netradiční z blešáků, vetešnictví nebo kontejnerů a zároveň i ty luxusní. Reliéf je na mozaice sexy, vyzývá k doteku a pohlazení. V tom je vtip nápadu, protože tě opravdu napadne, až přepadne, naráz a nečekaně. Jsem nápady atakována pořád. Někdy není pro mne lehké si z tolika nápadů vybrat. Mozaika mě baví právě pro tu možnost a svobodu, že ji můžeš skládat, z čeho chceš. Když se mi objeví nějaký předmět v rukou, okamžitě se mi rozsvítí kontrolky, které vyhodnocují, jak by daná věc vypadala a fungovala v mozaice. Někdy mám pocit, že je to na hraně autismu, vášně až obsese.”
Udržitelný design
Pavlína je vášnivá sběratelka různých věcí. Pravidelně navštěvuje blešáky, vetešnictví, antikvariáty nebo bazary. Jen tak něco nevyhodí a uvažuje, jak by se daná věc mohla použít nebo přetvořit. “Udržitelný design nebo upcyklace mi dává smysl, a to je moje cesta – být zodpovědná za to, kolik odpadu po sobě zanechám a jakou životnost mají mé výrobky.”
A jaká je Pavlínina nejoblíbenější mozaika?
“Můj život byl, je a bude má nejoblíbenější mozaika. Jsem posedlá sestavováním jakýchkoli mozaiek. Životních, situačních, korálkových. Je to jedno. Některé střípky potřebují svůj čas, než dokonale zapadnou na své jedinečné místo a vytvoří tak dokonalý obraz, kdy vše do sebe zázračně, ladně a s lehkostí bytí zapadá.”
Jaké jsou nejčastější objekty pro tvorbu mozaiky? Může to být zrcadlo, ale i třeba zeď bytu?
Obojí. Jak umění užité, kterému říkám po svém “prožité”, tzn. objekty denní potřeby, zrcadla, vázy, mísy, konvičky, květináče, nábytek atd., tak mozaika v architektuře, třeba v podobě koberečku na terase, dna bazénu, poklopu studny, schodů, bordury v koupelně nebo zdi za kuchyňskou linkou. Jednoduše řečeno bych nejraději „zmozaikovala“ všecko.
Jak dlouho tvorba mozaiky trvá?
“Hodinu nebo celý život. Čas prožívaný tvorbou mozaiky je mou meditací a rozpouští se. Nemám čas jíst a toaletu odkládám na poslední chvíli jako malé dítě. Takže je to má svobodná volba kolik času jí věnuji a to je přesně tolik, kolik ona právě potřebuje. Mozaiku nejde nijak urychlit a potřebuje drahocenný čas, kdy si dovolíte se do ní ponořit, uvolnit se a na oplátku vám ona dá klid na duši, ryzí radost z tvorby společně s dávkou vytrvalosti a trpělivosti. Většinou první reakce bývá překvapení, jak rychle u mozaiky letí čas. Následuje druhé prozření a to, jak se uvolnilo právě oné přehlcené mysli v dnešní uspěchané době. Poté vidím rozzářené oči s údivem, kdy se na chvíli to hravé vnitřní dítě v nás probudí a je šťastno. A přestože je mozaika pracná, náročná a výsledek není hned, ten nádherný pocit z procesu a následně vytvořeného vlastního díla stojí za to!”
V současné době si můžete prohlédnout tvorbu Pavlíny Pecko v Pasáži českého designu v Praze (v pasáži České národní banky).
Zdroj:
www.podnikavazena.cz/pribehy/mozaika-je-plna-moznosti-a-svobody-rika-umelecka-mozaikarka-pavlina-pecko
www.zenysro.cz/rozhovory/vzpomina-si-na-ten-pocit-kdy-jsem-poprve-kladivkem-majzla-do-peclive-vybranych-obkladacek-vypravi-pavlina-pecko-jez-dnes-patri-mezi-vyhlasene-umelkyne-mozaikarky