CZK

Handmade Luxury Art Brands - Design - Style

ROZMANITÁ TVORBA MAGDY VACHUNOVÉ

Magda Vachunová je česká návrhářka, která tvoří pod značkou MAYDA. Je absolventkou tří českých uměleckých univerzit, stipendistka finské Lapland University a držitelka několika zahraničních ocenění. Zaměřuje se především na dámskou módu pro běžné nošení. Výjimkou však nejsou ani modelové kolekce či zakázková tvorba.

V Maydině tvorbě rezonuje inspirace místy, krajinou, dobou i tradicí. Elegantní linie, skvěle padnoucí střih, originální potisk a množství ruční práce, jsou pro tuto značku charakteristické. Nevšední kombinace barev a potisků tvoří z každáho oděvu nepřehlédnutelný kousek. Všechny oděvy jsou vyráběny v České Republice s velkým důrazem na materiál a krejčovské zpracování. Osobní přístup zaručuje jedinečnost každého modelu.

Magda Vachunová

Od začátku

“Odjakživa mne zajímal textil, potažmo oděv. Takže v tom jsem měla jasno, od toho se odvíjel i výběr školy. Jen jsem úplně nevěděla, jakým směrem svoje snažení namířit: vytváření bytového textilu, tapisérie, tkaní, navrhování a vytváření oděvů. Pak jsem také zkoušela scénografii, návrhy kostýmů. Asi v době studia na DAMU jsem si uvědomila, že bych chtěla mít vlastní značku, která bude podřízena jen mně, a já budu rozhodovat, co a jak se bude vytvářet. Studia scénografie jsem hodila za hlavu, dala si zkušební rok a založila vlastní značku. Pořídila jsem si první síta, garáž přestavěla na tiskárnu, oslovila pár obchodů a pustila se do toho.” Značka vznikla v roce 2006, po době, kdy designérka navštěvovala několik vysokých škol a některé i současně prošla jinými, byť také výtvarnými obory. “Ujasnila jsem si, že je to móda, čemu se chci věnovat. I když k módě, potažmo textilu jsem měla vztah již jako dítě, kdy jsem navštěvovala kroužek vyšívání, prošila si na šicím stroji poprvé prsty a vytvořila několik nezapomenutelných kreací pro sebe a své kamarádky.”

Proces výroby

Magda pracuje hlavně s potisky, které buď navrhuje sama nebo spolupracuje s šikovnými grafiky a ilustrátory, např. s ilustrátorkou Radkou Martincovou, grafičkou Annou Wdowkovou nebo studiem Artbureau. “Jako první, je proces navrhování, kdy si najdu a procházím inspirační zdroje, přemýšlím nad celkovou koncepcí kolekce, abych si také ujasnila jak by mohl vypadat vzor a koho bych k jeho vytvoření oslovila. Pak přijde na řadu vytváření střihů pro jednotlivé modely a šití vzorků, které ukáží potřebné úpravy ve střihu a také zkoušení vhodných materiálů. Poté následuje výroba potisku. Pokud tiskneme sítotiskem, vyrobíme šablony a ty přeneseme na síta, případně u některých potisků nechám látky potisknout digitálně.”

Magda používá především přírodní materiály bavlnu, vlnu, hedvábí, dále také viskózu a jejich směsi. Z vybrané látky model zhotoví. Pokud vše sedí jak má, je hotovo. V opačném případě je potřeba ještě sřih upravit a zkusit model ušít znovu. A tak je potřeba připravit celou kolekci. To celé trvá zhruba 3 měsíce.

Inspiraci nachází v přírodě

“Velkou inspirací je pro mne kraj mého dětství, Horňácko na jihovýchodní Moravě. Je to kraj na úpatí Bílých Karpat s krásnými orchidejovými loukami a s velmi bohatými lidovými tradicemi.

Like
Tweet

NEWSLETTER

Zaregistruj se a získej slevu na

první nákup

zde

SLEVA 100