CZK

Handmade Luxury Art Brands - Design - Style

MODELY VENDULY ŠULANOVÉ OSLAVUJÍ ŽENSKOST

Módní návrhářka a zakladatelka oděvní značky VS Vendula Šulanová ve své tvorbě upřednostňuje prémiové materiály, specializuje se na denim a vysokou úroveň zpracování se smyslem pro detail. Má zkušenosti z kreativních studií z Nizozemska, Hongkongu nebo Pekingu.

Vendula Šulanová

Začátek návrhářské kariéry

Po studiu se Vendula rozhodla přesunout z malého města do Prahy, kde pracovala jako módní poradkyně, stylistka a asistentka. Postupně se vypracovala až k navrhování a tím si začala plnit svůj dětský sen. “Když jsem po pár letech začala pracovně cestovat do Hongkongu, utvrdila jsem se v tom, že chci zkusit žít a pracovat v zahraničí.” Nejprve prožila dva roky v Pekingu, poté externě spolupracovala s londýnským kreativním studiem. Později také žila v Amsterdamu, kde pracovala pro denim studio. “Právě tam vznikl úplně první počátek mé tvorby. Byla jsem oslovena nově vznikající českou společností na vytvoření designu kabelky. Součástí tohoto projektu byla i příležitost prezentovat své modely v rámci módní přehlídky v Praze. Tato spolupráce pro mě byla odrazovým můstkem k pokračování navrhování dalších VS kolekcí, tentokrát už sama za sebe.” Svou zahraniční kariéru zakončila ještě zastávkou v Hamburku.

Inspirace ženami

Inspiraci designérka nachází nejen v přírodě, ale i v umění, designu a architektuře. Fascinuje jí módní scéna 90. let.

“V mých kolekcích obvykle kombinuji oversized modely s ženskou siluetou. Mé modely jsou oslavou ženskosti. Velikou inspirací jsou pro mě ženy, pro které navrhuji – jedinečné, nezávislé, nespoutané a reálné. Prostřednictvím svých kolekcí se snažím vyjádřit sebe samu. Všechny modely zkouším na sobě, přemýšlím, zda bych konkrétní model skutečně nosila a s čím bych ho kombinovala.

Styl českých žen versus amsterdamská móda

“Amsterdam mohu posoudit z profesního hlediska jako denim centrum, které je sídlem hned několika studií a vintage shopů (v nabídce většinou nechybí ikonické vintage Levi’s 501) a téměř každý denim nadšenec právě tyto vintage jeansy vlastní. V Nizozemí převládá každodenní transport na kolech, a proto se převážně upřednostňuje pohodová streetwear móda nad elegancí a u mužů dominuje skandinávský minimalistický look. Myslím si, že všeobecně Čechům chybí odvaha a individuální vyjadřování skrze oděv. Je ale pravdou, že v poslední době pozoruji stále více jedinců, kteří jsou více kreativní a baví je kombinovat netradiční tvary, výraznější barvy a materiály.”

Udržitelnost

Jako mnoho českých designérů se také Vendula snaží o co nejnižší odpad při výrobě – materiály, se kterými pracuje, se snaží zužitkovat i do dalších sezon nebo k výrobě prototypu. “Navrhuji jen mini série složené ze 4-5 outfitů. Převážná část kolekce je tvořena pouze z přírodních materiálů a nově nabízím i certifikovaný organický denim od světově uznávaného dodavatele. V příští sezoně budu pracovat s podšívkovými materiály z přírodního cupra vlákna, které vzniká jako odpad při zpracování bavlny. Svou jemností a leskem se vyrovná hedvábí a řadí se do kategorie biologického produktu.”

Materiály a struktury

Velikou vášeň nachází návrhářka v denim kategorii, kdy se v poslední době více zaměřuje na použití jen surové denim organické tkaniny vyráběné technologií snižující spotřebu vody a bez použití jakýchkoli chemikálií. Materiál je obohacen o další technologie jako Re-call a Vintouch finish, které zaručují zachování tvaru a odstínu. “Dále velice ráda kombinuji plisé, transparentní materiály a ve své prémiové řadě ráda používám francouzské krajky, hedvábí a kvalitní materiály – výsledkem jsou limitované kolekce ateliérové tvorby, modely určené pro nejrůznější eventy a party.”

V kolekcích designérky se často objevuje minimalistický print na plisé. “Plisé vzniklo nejprve ve spolupráci s italským studiem, kde se vytvořila geometrická struktura plisé na černém podkladě. Vznikl tak originální plastický vzor na prémiovém materiálu, který byl použit pro první model Costa dress. S nápadem, kombinovat plisé s tiskem, jsem přišla o něco později, když jsem vypracovala téma krystalické struktury, které už bylo použito při tvorbě kožené kabelky. Své inspirace a nápad o struktuře popraskaného krystalu jsem poté dotvořila ve spolupráci s grafičkou.”

Zdroj: https://www.harpersbazaar.cz/c/vendula-sulanova-me-modely-jsou-oslavou-zenskosti/

Like
Tweet

NEWSLETTER

Zaregistruj se a získej slevu na

první nákup

zde

SLEVA 100