CZK

Handmade Luxury Art Brands - Design - Style

MINIMALISTICKÉ ŠPERKY KLÁRY ŠÍPKOVÉ

Klára Šípková je absolventkou šperkařského studia K.O.V. na VŠUP v Praze pod vedením Evy Eisler. Byla několikrát nominována na cenu Czech Grand Design. Její brož vlastnila i Madeleine Albrightová. Většina její tvorby je minimalistická a založená na jasných formách s jednoduchými geometrickými tvary. Její oblíbené materiály jsou nerezová ocel a titan. Je první šperkařkou, která používá vysoce zpracovatelnou hi-tech fólii Barrisol v aplikaci šperků.
Klára Šípková

Začátky

Od malička si Klára ráda kreslila, tancovala a měla velkou radost, když jí máma upletla nový krásný svetřík nebo když sdědila šatičky, které jí kamarádky záviděly. “Později jsem si všimla, že jakákoliv výtvarná činnost mi jde a že mě baví. Byla to jednoduchá rovnice, která mě bez jakéhokoliv vážného přemýšlení o budoucnosti – typu čím budu – přivedla ke zkouškám na střední výtvarnou školu.” Od té doby uplynulo 11 let studia, kde se Klára dotkla nejrůznějších výtvarných oborů. Nejdříve se zaměřila na grafický design, pak na průmyslový design a šperk. “Musím přiznat, že po střední škole jsem měla sen být designérkou, ale netušila jsem jak moc je průmyslový designér závislý na firmách, technologiích, ekonomice a celkově trhu. Jak náročné je prosadit svůj návrh, jak dlouhá je cesta od skici po model až po uvedení produktu do sériové výroby. Až teď si uvědomuji jaká je to výhoda být designérkou-šperkařkou. Dokážu si totiž komplet celý produkt zrealizovat i zprodukovat sama. Když se podívám na své šperky, všímám si, jak se mi v nich tyto tři obory mísí – grafika mě vedla k citlivosti vůči kompozici, přesnosti a k používání grafických počítačových programů, design mě nasměroval k využívání strojů a průmyslových technologií jako je např. řezání laserem, prášková barva či 3d ohýbání a obor zlatnický mě učí dokonalému řemeslnému zpracování a trpělivosti s detaily.”

Brož pro Madeleine Albrightovou, foto: Martin Kovář

Osobitá brož pro Madeleine Albrightovou

Klářiny minimalistické šperky (které vystavovala například na Designbloku nebo designSUPERMARKETU) zaujaly Sdružení American Friends of the Czech republic (AFoCR). Kontaktovaly ji s přáním, že by rády obdarovali významného amerického státníka šperkem – broží, která by vyjadřovala AFoCR – tedy vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými. Klára vymyslela minimalistickou a hravou brož složenou ze dvou zlatých koulí, které jsou spojeny opět zlatými lanky. Koule symbolizují zmíněné státy a lanka vztahy, propojení a komunikaci obou zemí. Albrightová tak mohla beze slov vyjádřit svůj vztah k České republice.

“Chtěla jsem, aby brož zůstala v minimalistickém stylu, který je mi velmi blízký, ale zároveň aby byla kreativní a určitým způsobem chytrá. Pro tak vzdělaného člověka, jako je Madeleine Albrightová, jsem nemohla navrhnout pouze eseticky líbivý šperk,” přibližuje designérka vznik brože.

Ačkoliv se brož od ostatních velmi liší, u Albrihgtové měla velký úspěch. “Dokonce mi po nějakém čase volali z její kanceláře, jestli bych jim mohla říci adresu, že by ráda poslala osobní díky,” prozrazuje Klára Šípková. Její práce se však netočí pouze kolem broží pro slavné státníky. Dávala o sobě vědět už od studií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kdy dvakrát po sobě získala Národní cenu za studentský design, hned poté byla nominována na Objev roku a několikrát dokonce na cenu pro nejlepšího šperkaře v soutěži Czech Grand Design.

Inspirace a materiály

Při navrhování nové kolekce se designérka nechá často inspirovat materiálem, který se jí dostane pod ruku. “Baví mě rozehřívat chladné tvary, změkčovat tvrdé materiály, pohrávat si s měřítky, do jednoduché formy ukrývat mnohdy technologické komplikace s příběhem. To vše v kombinaci dokonalého detailu, čistoty zpracování a hlavně funkčnosti – tedy nositelnosti. Mám ráda minimalismus, geometrii, čisté tvary. Minimalistický funkční design čistých tvarů a linií je pro mé šperky charakteristický. Současný rukopis je vyústěním celoživotního hledání, zkoumání a naslouchání… ať už to bylo při studiích na UMPRUM v Praze, na stáži v Paříži na École Supérieure d’Arts Graphiques et d’Architecture Intérieure (ESAG), nebo ve své milované dílně.

Důležitými ingrediencemi mých kolekcí je vždy ideální poměr designu, využití tradičních i moderních technologií a precizního řemesla. Baví mě pro tvorbu šperků objevovat neobvyklé materiály. Nejraději mám nerezovou ocel pro její pevnost, ušlechtilost a barvu.” Na šperk se snaží Klára nahlížet nekonvenčně. Vnímá ho nejen jako nositelné umělecké dílo, ale také jako designový objekt, který v sobě nese určité sdělení. “Celkově inklinuji k experimentům s různými moderními materiály a technologiemi, které mi umožňují to klasické zlatnické řemeslo tak trochu obejít. Takže můj nynější sen je, aby mě šperk nepřestal bavit a abych se svými nekonvenčními šperky uživila.”

Šperk na míru

Když Klára navrhuje šperk “na míru”, preferuje osobní kontakt. Řídí se odpověďmi na otázky typu: k jaké příležitosti je šperk určen, jaká má být jeho výsledná cena nebo jaký materiál komu sedne. “Je zajímavé, že mé šperky sluší ženám, které mě jsou sympatické a které mi i jsou něčím podobné. Rozhodně když přemýšlím o tom, pro koho by se šperk hodil, tak nemyslím na věk nebo na vzhled, ale spíše na charakter. Ženu, která nosí mé šperky, si představuji jako elegantní, citlivou bytost, které si její okolí váží. Je důstojná, ale zároveň i roztomilá a nebojí se být smyslně ženská. Určitě je to žena bez předsudků a bez strachu udělat něco jinak než je běžné.

UNOSTO

Společně se spolužáky z UMPRUM založila Klára v roce 2011 sdružení UNOSTO, platformu pro propagaci mladého českého šperku. “Věřím, že si nová generace českých šperkařů zaslouží pozornost. Od roku 2011 pořádáme workshopy a výstavy doma i v zahraničí, abychom rozproudili debatu o současném šperku.” Zakládajícími členy jsou vedle Kláry také Markéta Richterová, Kateřina Řezáčová, Lucie Houdková, Karla Olšáková, Kateřina Matěchová, Martin Verner a kurátorka Tereza Volná. Kromě stálých členů se na projektech podílejí hosté z řad spřízněných šperkařů, designérů a grafiků.

Zdroj:
https://www.lidovky.cz/relax/design/klara-sipkova-a-jeji-minimalisticka-broz-pro-madeleine-albrightovou.A120409_170918_ln-bydleni_ter
https://www.czechfashiondesign.cz/klara-sipkova/

Like
Tweet

NEWSLETTER

Zaregistruj se a získej slevu na

první nákup

zde

SLEVA 100