CZK

Handmade Luxury Art Brands - Design - Style

ZNAČKA MIKELA DA LUKA SLAVÍ U ŽEN ÚSPĚCH

Grafička Michaela Tlustá měla po porodu problém sehnat jednoduché a zároveň lichotivé šaty, vrhla se tak do šití vlastních věcí. Protože byl mezi jejími přáteli o šaty velký zájem, rozhodla se je nabídnout také veřejnosti pod vlastní značkou Mikela da Luka, ve které propojuje svou vášeň k minimalistickému designu a praktickému oblečení. Jaký je celý její příběh?

Vaším původním oborem je grafický design, jak jste se dostala k šití šatů?

Móda mě zajímala vždycky, ale až mateřství ve mně utvrdilo pocit, že nastal čas začít se jí věnovat doopravdy. A po svém. Do té doby jsem se živila grafickým designem, což se, myslím, odráží i v minimalistickém pojetí mých návrhů. Kromě vlastní seberealizace se naskytl důvod i čistě praktický, po porodu jsem si nemohla dovolit svoje původní obtáhnuté šaty a úzká trička, tak jsem hledala něco, co bude šik, stylové, jednoduché a zároveň lichotivé. A zjistila jsem, že v tomto směru je na trhu tak trochu „díra“.

Jak jste tedy začala?

Nejdřív jsem nakupovala trička v second handech, doma je rozstříhala a různě upravovala, přešívala na starém šicím stroji po mamince. Kousky měly ohlas u kamarádek, tak jsem je začala v malém prodávat, časem jsem vydělala na nové látky a také na první nový šicí stroj. Postupně jsem přišla na technologii tisku, takzvaný transferový tisk z fólie, která je, na rozdíl od sítotisku, realizovatelná i v domácích podmínkách.

A kde jste své věci prodávala?

Zboží jsem hned od začátku nabízela na internetu, prodeje tam mi zvedaly sebevědomí a postupně jsem se začala objevovat na různých design marketech, práce se nabalovala.Bylo nutností oslovit profesionální švadleny. V té době jsem neuměla řídit, vše jsem převážela z dílny domů vlakem ve dvou velkých kufrech a známí, kteří mě potkávali na nádraží, se vždy vyptávali, kam zase jedu na dovolenou.

Teď už máte k ruce celý tým, ale kdy a jak jste našla svou první švadlenu?

Vyšel o mně první článek, ve kterém jsem se zmínila, že hledám švadlenku. A ozvala se mi Helen. Z té se stala moje asistentka a je pro mě nepostradatelným parťákem dodnes. První rok jsme se scházely u nás doma, naše obýváky byly zastavěné krabicemi, štendry.

Pak přišel čas, kdy bylo nevyhnutelné pronajmout si první kancelář. S tím přišla koupě vlastního lisu, rozšíření nabídky šatů na další webové servery, dodávání zboží do několika multibrandových kamenných obchodů.

Kdo všechno teď tedy tvoří značku Mikela da Luka?

S nárůstem zájmu o naši značku se výrazně rozšířil i náš tým, aktuálně je složený z více než 10 lidí od manažerky obchodu přes asistentky prodeje, švadleny, tiskaře, koordinátorky výroby a další. Plus externí tým – fotografové, modelky.

Co všechno musíte zastat vy osobně?

Každý můj den vypadá jinak. Když tvořím novou kolekci, častěji jezdím za švadlenami, v době sezónních prodejů více času trávím v obchodě, jindy vyrážím na průzkum trhu s látkami… Různé prodejní akce také zaberou svůj čas. Focení novinek, celá produkce, hledání lokací, nových tváří, to vše patří k mé práci.

Vaše portfolio tvoří úpletové šaty různých barev, vzorů a střihů, využíváte i další látky?

Úplet v různých gramážích je dominantním materiálem, který využíváme, samozřejmě dbáme na vysokou kvalitu používaných látek. Ale v našem sortimentu najdete i jiné materiály, jako je vlna, popelín, satén a další.

Své modely zdobíte minimalistickými grafikami. Vypadá to, že jste se tedy oklikou vrátila zase ke své původní práci. Spojila jste tím vše, co vás po profesní stránce dělá šťastnou?

Moje původní profese grafičky se jednoznačně odráží na mých návrzích. Vždy jsem preferovala minimalismus jak v grafice, tak v oblékání, zde se to krásně skloubilo dohromady.

Jak dlouho vlastně značka funguje?

Úplné počátky sahají až do roku 2010, kdy se na mateřské dovolené objevila první myšlenka. Ale první ucelená kolekce vznikla až na podzim 2014/15.

Zdroj: https://www.lui.cz/trendy-styl/

Like
Tweet

NEWSLETTER

Zaregistruj se a získej slevu na

první nákup

zde

SLEVA 100