CZK

Handmade Luxury Art Brands - Design - Style

KVĚTINOVÉ ŽUPANIUM JOSEFINY BAKOŠOVÉ

Je to láska na první pohled. Je to žena. Je to květina. Je to vůně. Je to něha.

I tak se dá vystihnout nová kolekce Županium, která vznikla spojením módní návrhářky Josefiny Bakošové a designérky Veroniky Velčovské Jirouškové.

Veronika Velčovská Jiroušková

Kdo je kdo?

Josefina Bakošová je módní designérka, která se věnuje nejen módě, ale i kostýmům a volnému umění. Její modely se vyznačují propracovanými střihy a detaily, elegancí a kvalitními materiály. Už během studií otevřela ojedinělý obchod a založila vlastní módní značku. Její šaty jsou dnes v módním světě pojmem. Kromě toho se věnuje filmovému kostýmu a stála i u zrodu projektu Terapie sdílením.

Veronika Velčovská Jiroušková je designérka a výtvarná umělkyně. Věnuje se převážně prostorovým instalacím, dekoru v podobě dezénů tapet a textilií a tvorbě autorských objektů.

Projekt Županium

Obě designérky milují květiny a mají v nich zálibu. To se promítlo i na přemýšlení o dezénu látky.

Josefina Bakošová

Je to žena. Je to květina. Je to vůně. Je to něha. Je to župánek, který Vás svádí vzít si ho na červený koberec. Samotný střih je inspirovaný japonským kimonem. Materiál je 100% bavlna silnější gramáže s krásným leskem. Má pásek i kapsy. Díky tomu se můžete cítit opravdu jedinečně a žensky.

Dezén je inspirován botanickými atlasy, kde součástí ilustrací rostlin byly i řezy květem. Vnitřek květu, průřez fascinujícím světem té bytosti uvnitř, která je nám skrytá a která se najednou zjevuje jako fantaskní květina z kosmu. Často hledáme nové, fantastické, originální někde tam venku a přitom se dost dobře může ukrývat uvnitř již známého, utajeno vnějšímu pohledu.

Řezy květů jsou poskládány do malých kytic a jejich snový a pohádkový vzhled je tak ve skutečnosti běžná realita, která nás denně obklopuje na loukách, v zahradách a květináčích. Je to láska na první pohled.

A jak vznikla spolupráce obou designérek?

“S Josefinou jsme asi 5 let sdílely pracovní prostor, kdy jsem u nich v Harddecoru měla svou místnost. Viděla tam moje grafiky, tisky a tapety. Moc se jí to líbilo a už před několika lety jsme si říkaly, že bychom rády spolu něco vytvořily. Přála si ode mne nějaké tisky na látku. Chvíli to ale trvalo. Asi před rokem jsem začala experimentovat s tisky ze starých herbářů a vznikly věci, které se mi moc hodily na látku.

Konzultovala jsem to s Josefinou, vzniklo množství stylově různorodých návrhů. Ona si vybrala, co se jí líbilo, trochu to vlastně i kurátorovala, za což jsem byla ráda. V létě vznikly finální tisky, které jsme zkoušely na látkách. V prosinci byl hotov finální produkt a my byly nadšené. Látka vypadá jako satén, ale je to leštěná bavlna s těžší gramáží. Mělo to velký ohlas, za což jsme moc rády, říká Veronika Velčovská Jirkoušková.

Kolekce ESENCE vycházející z projektu Županium byla představena na letošním Designbloku, Prague International Design Festivalu, který je největší výběrovou přehlídkou designu a módy ve střední Evropě.

Zdroj: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/od-manzela-si-necham-praci-rada-zkritizovat-rika-veronika-velcovska-jirouskova-designerka-mnoha-talentu

Like
Tweet

NEWSLETTER

Zaregistruj se a získej slevu na

první nákup

zde

SLEVA 100