CZK

Handmade Luxury Art Brands - Design - Style

KLÁRA BÍLÁ A JEJÍ ŠPERKY PRO VZÁCNÉ MOMENTY

Designérka Klára Bílá vyrábí osobité šperky, které si vybírají i slavné osobnosti. Její cesta k úspěchu nebyla ale zrovna jednoduchá. Před několika lety bojovala o život. Po náročné operaci mozku si začala plnit své touhy. Dnes dělá pouze to, co jí baví a váží si každého dne. Její příběh je nesmírně inspirativní pro mnoho lidí. Odvážná a cílevědomá žena, která svůj život dokázala od základů změnit a vybudovat si jméno v oblasti šperkařství. Právem se v roce 2018 umístila ve finále soutěže Žena roku a vyhrála soutěž Podnikatelka roku.

Klára Bílá

Cesta ke šperkařině

Po studiu na Karlově univerzitě, kde dokončila magisterské studium oboru Kulturologie, pracovala Klára v několika manažerských pozicích. Pak se jí ale život změnil od základů, protože ze dne na den čelila vážné diágnóze. Přesto zvládla porodit a vychovávat dva syny. Po náročné operaci mozku si začala vážit každého okamžiku a toužila se vrátit ke své vášni, která ji provázela už od dětství, k výrobě šperků. Začátky nebyly snadné, protože Klára neměla podporu ve své rodině. Nikdo jí v tomto směru nedůvěřoval a nechápal, proč se chce vydat touto cestou, když vystudovala vysokou školu a má prestižní místo. Klára si ale stála za svým. Celé řemeslo se naučila sama, a to podle videí světových zlatníků. Výroba šperků začínala v kuchyni, ale postupně si zařídila kompletní zlatnickou dílnu.

Klára Bílá

Poprvé s kůží na trh

Díky komunitě Ženy s.r.o., kde měla Klára svoji rubriku o módě, se poprvé osmělila a začala své šperky prodávat. “Vydávali jsme katalog produktů, které vyrobily ženy podnikatelky a tehdy mě napadlo se šperky vyrazit na trh. Nicméně ale už od malička jsem tvořila. Šila jsem na stroji, kreslila jsem suchými pastely, malovala olejem, tvořila jsem z keramické hlíny a bižuterii jsem vytvářela pro své blízké. Až potom jsem zkusila své šperky prodávat a v tom si mě všimla modistka klobouků pro královské rody Libka Safr a oslovila mě, zda bych pro ni vytvořila letní kolekci šperků. Tím se mi v momentu otevřely dveře designu.”

Šperky i pro slavné

V její nabídce najdete prsteny, náramky, náušnice, náhrdelníky, ale také šperky, které jsou vytvořené zákazníkovi přímo na míru, což oceňují i mnohé slavné osobnosti. Vytvořila snubní prsteny pro herce Sašu Rašilova nebo pro herečky Veroniku Arichtevu, Vlastinu Kounickou Svátkovou nebo moderátorku Kateřinu Kristelovou. Její šperky jste mohli zahlédnout také v mnoha televizních projektech. Podílela se na rekvizitách pro různé fashion projekty. Například vytvořila korunu pro Anetu Vignerovou pro Festival Krásy. Její šperky zdobily Veroniku Kekh Kubařovou při moderování pořadu nadace Svetluška pro ČT.

Klára Bílá

Výrobní postupy

Nejraději používá techniku metodou ztraceného vosku neboli výroba odléváním. Jmenuje se tak proto, že se po odlití forma zničí. Tento způsob je vhodný především pro šperky složitých tvarů, které se nedají vyrobit jinou metodou (např. obráběním nebo svařováním). “Šperky, které nemusí mít složitý tvar, vyrábím klasickou zlatnickou metodou. Plechy a dráty se řežou, válcují, profilují. Potom letují k sobě a dále tvarují. Broušení a leštění je potom společné a stejné pro obě metody. Nyní používám inovativní, moderní smalt.” Odstíny barev si míchá designérka sama. Je pak možné dosáhnout v podstatě jakéhokoliv odstínu. Díky této technice lze do šperku zakomponovat i drobné materiály, jako jsou vlasy, popel či kousek rostlinky.

Kolekce

Klára vyrábí jak minimalistické, tak i výrazné romantické šperky. Ty jsou jí nejbližší. Vznikají v sériích (Spirit, Spirale) a inspiruje se přírodou a životními momenty. “Například kousky z kolekce Hope (Naděje) vycházejí ze zážitku při probouzení z narkózy – připomínají anděla. Lidé po nich sáhnou po těžké životní zkoušce nebo naopak před ní. Osobně bych nejraději pracovala jen se žlutým zlatem. Zdá se mi, že se hodí lépe k živé kůži. Působí na mě noblesou a čistotou, což jsou hodnoty, kterými se obklopuji i doma.”

Like
Tweet

NEWSLETTER

Zaregistruj se a získej slevu na

první nákup

zde

SLEVA 100