CZK

Handmade Luxury Art Brands - Design - Style

KABELKY A ŠPERKY OD JANY ROLLO: INSPIRACE PRO NEOTŘELÝ OUTFIT

Šperky a doplňky Jany Rollo z nejnovější kolekce Dauphine, to je fúze futurismu a dávných věků. Zdánlivě nespojitelné znaky společně fungují v elegantních organických linkách objímajících  tělo ať už coby extravagantní body-pieces a kreativní náhrdelníky nebo naopak decentní náramky či pásky. 

Jana Rollo Foto: Ryon Drey

Designérka Jana Rollová není žádným nováčkem v oboru. Po pražské UMPRUM absolvovala prestižní Programme de Création de mode na IFM v Paříži, kde pak 14 let žila. Navrhovala kolekce doplňků a obuvi pro luxusní značky Delpozo, Ermenegildo Zegna, Bentley nebo Guy Laroche v Atelieru du Sartel. Nedávno se vrátila s rodinou do Prahy. Věnuje se především designu kabelek, doplňků a šperků. Spolupracuje se značkami Engelmüller a Talabaya a věnuje se designu kabelek a šperků v rámci vlastní značky JANA ROLLO.

Foto: Tomáš Mikule

„Na UMPRUM jsem vystudovala design oděvu a obuvi, kde jsem se hodně věnovala právě botám. Přes ty jsem si zamilovala práci s kůží a tak se dostala až ke kabelkám. Doplňky a šperky jsou spíš samostatným 3D objektem, je to více sochařská, nebo architektonická práce, než oděv a to mě baví. Ve své osobní tvorbě si užívám to, že můžu volně pracovat a nevytvářet předem fixní plán kolekce. Inspiruje mě samotný materiál a proces tvorby, jednotlivé tvary vznikají intuitivně a volně na sebe navazují,“ vysvětluje designérka. 

Jemná kůže v minerálních odstínech je spojována nerezovými komponenty se stříbrnou, černou, zlatou a růžově zlatou povrchovou úpravou, vše od evropských dodavatelů. Ruční zpracování dovoluje designérce reagovat na přání klientek, šperky je možné upravit na míru nebo vyrobit v požadované barevné kombinaci. Osloví klientky hledající něco nového a originálního z luxusních materiálů, co by doplnilo jejich osobitý styl. Doplňky jim pomohou vytvořit ze základních kousků nový neotřelý outfit. Pásky se hodí jak k šatům tak k oversized košili nebo svetru. Pomocí výrazných náhrdelníků, která se zapínají za krkem i za zády, zase pozvednete jednoduché šaty na večerní vzhled. Díky tomu, že v kolekci má kůže v sedmi odstínech a komponenty ve čtyřech barvách, každá žena si najde tonalitu, která jí sedí. Většina kolekce je dámská, ale ani páni nepřijdou zkrátka u minimalistických náramků v šedých a černých a cognacových odstínech.

Styl je založen na spojování protikladů – technologie a přírody, racionality a emocí, matematiky a náhod. Kromě nejnovějších šperků z kůže vytváří autorka nadčasové kabelky a psaníčka, na kterých používá materiály s neotřelými povrchovými úpravami. Najdeme kabelky s povrchem připomínajícím lávu nebo lesk nekonečného oceánu. 

Foto: Thu Huong Truong

„Kůže je můj oblíbený materiál. Vedle šperků využívám tento materiál pro kabelky, a to  jak pro denní nošení, tak i pro slavnostní příležitosti. Pokud se bavíme o kabelce na běžné denní nošení,  mám na ně hodně praktických kritérií. V první řadě musí být lehká a z materiálu, který vydrží i drsnější zacházení. Musí se snadno používat, aby se s ní třeba i jednou rukou  dalo dobře zacházet. Určitě musí mít praktické vnitřní uspořádání.  Protože je to předmět, který je stále v kontaktu s naším tělem, musí být i trochu jako mazlíček, příjemná na dotek, proto upřednostňuji  měkčí teletiny a jehnětiny.“

Foto: Tomáš Mikule

V tvarosloví kabelek má ráda kompaktní symetrické tvary, které mají netradiční konstrukční řešení nebo inovativně vymyšlené funkční prvky jako popruhy nebo zapínání. Samozřejmostí je perfektní zpracování a kvalita komponentů. Pokud jde o kabelky pro slavnostní účely platí pro ně obdobná kritéria navíc spojená s nespoutanou fantazií.

Cesta k dnes používanému materiálu vedla přes řadu  materiálových experimentů, často zcela neobvyklých – kovové boty se kterými získala ocenění na Prague Fashion Week  (inspirace konstrukčním prvkem železničního mostu), parašutistické hedvábí (lehké a přitom ultrapevné kabelky z kolekce LIGHT a kolekce Bodyhome představená na Designbloku), sítotiskové hrátky (svižná a vtipná oděvní série Kozičky oceněná design centrem ČR). Plastové šperky a doplňky Moonoola, které poprvé představila v Paříži, vytvořila z vrstveného průsvitného plastu s holografickým efektem navrženého ve spolupráci s italským výrobcem. 

Foto: Thu Huong Truong

Kůže coby základní materiál u ní vyhrává kvůli jejím vlastnostem a tím, že hezky stárne. Zároveň déle vydrží oproti jejím náhražkám. Z textilních materiálů, které používá na podšívky kabelek, vítězí jednoznačně len. Nebrání se ani recyklaci deadstock nebo zbytkových materiálů, pokud jsou v prvotřídní kvalitě a své kolekce zpracovává metodou zero waste, kdy nachází upotřebení i nejmenších odřezků kůže. 

Like
Tweet

NEWSLETTER

Zaregistruj se a získej slevu na

první nákup

zde

SLEVA 100