Nastane-li chladné zimní počasí, často nás při pohledu z okna napadne jediné řešení – uvařit si čaj, zalézt pod teplou deku a vylézt až na jaře. Jenže to v reálném světě bohužel nejde. A tak se nabízí ještě další možnost – zachumlat se do měkoučkého, hřejivého svetru, který nás ochrání před zimou. Toužíte si i vy letos koupit vysněný vlněný svetr? Pak pro vás máme několik tipů, jak o něj pečovat.
6 DRUHŮ VLN A JEJICH VLASTNOSTI
Pro mnohé z nás je vlněný svetr základem šatníku. Především v zimě nás nejen zahřeje, zároveň je příjemně hebký a pohodlný. Jaké jsou základní druhy, se kterými se nejčastěji při nákupu setkáme?
Ovčí vlna je nejčastější varianta. Pochází z dospělé ovce, je pevná a na dotek může být hrubší. Používá se primárně na výrobu svetrů a kabátů nebo jako příměsový materiál.
Jehněčí vlna je jedna z nejměkčích vln. Získává se z mladých, cca šestiměsíčních jehňat a hodí se na výrobu oblečení pro děti.
Merino vlna je velmi jemná a absorbuje pachy. Oblečení se z ní nemačká, je prodyšná a zároveň má izolační vlastnosti. Používá se na výrobu konfekčního, ale i funkčního oblečení.
Vlna alpaka se získává z lam žijících v Peru. Pleteniny z mláďat alpaky mohou svou hedkostí snadno konkurovat kašmíru. Z vlny jedné alpaky se vyrobí až pět svetrů za rok. Pro srovnání – jeden kašmírový svetr je vyroben ze čtyř koz.
Kašmír je jedním z nejluxusnějších a nejjemnějších přírodních materiálů. Získává se kartáčováním srsti kozy kašmírské, která odolává mrazivým podmínkám Himalájí. Mimořádná měkkost, lehkost a izolační vlastnosti kašmíru z něj činí ideálního společníka na podzim a zimu.
Vlna mohér z angorských koz je méně známá, přitom je velmi heboučká. Protože neplstnatí, využívá se na výrobu svetrů, zimních doplňků, ale i plyšových zvířátek
JAK PEČOVAT O VLNĚNÝ SVETR?
Kvalitní vlněné svetry jsou často větší investicí, proto si zaslouží speciální péči. Proto jsme pro vás připraviliy praktického průvodce, který vám pomůže udržet váš oblíbený vlněný svetr dlouho jako nový.
- Vlněné oděvy je třeba po každém nošení vyvětrat na čerstvém vzduchu, aby si zachovaly svůj nejlepší vzhled a vůni. Jednoduše je přehoďte přes židli nebo sušák, a nechte vlnu jeden den odpočívat, než svetr složíte zpátky do skříně.
- Časté praní neprospívá ani těm nejodolnějším oděvům a v konečném důsledku zkracuje jejich životnost. Drobné skvrny je lepší vyčistit trochou teplé vody a jemným mýdlem.
- Je přirozené, že se během nošení objevují žmolky. Ty se dají snadno odstraním jemným kartáčem určeným přímo na péči o vlněné svetry nebo odžmolkovačem.
- Vlněné svetry by neměly viset na ramínku, protože se mohou vytáhnout, nebo vytvořit boule na ramenou, kterých se pak budete těžko zbavovat. Místo toho skladujte svetry úhledně složené v zásuvce nebo komodě.
- Před praním pečlivě prostudujte štítek s doporučenými informacemi o péči. Vlněné svetry doporučujeme prát ručně ve vlažné vodě o teplotě 20 °C s jemným pracím prostředkem určeným přímo na vlněné oblečení nebo v šamponu.
- Svetr položíme na cca 5 minut do vodní lázně. Látku netřeme o sebe, lepší je točit na jednu a poté na druhou stranu. Pak svetr aspoň třikrát vymácháme.
- Místo ždímání svetr položte na suchý ručník a srolujte jej, abyste z něj odvedli většinu vlhkosti, a poté jej rozložte na další suchý ručník a nechte uschnout. Ne však na topení nebo na přímém slunci.
- Vyhýbejte se, prosím, sušičce, která níčí vlákna. Svetry perte během sezony maximálně dvakrát, aby dlouho dobře vypadaly.
Odměnou za úsilí, které budeme péči o naše oblíbené svetry věnovat, bude jejich dlouhá životnost. A budou nás krásně hřát, i když bude venku mrznout.