Tento týden (15.-24. 4. 2024) probíhá Fashion Revolution Week, který každoročně vrcholí 24. dubna v podobě Fashion Revolution Day. Stojí za ním hnutí Fashion Revolution, mezinárodní iniciativa, která vznikla v Londýně, v přímé reakci na pád bangladéšské oděvní továrny Rana Plaza, 24. dubna 2013. V jejích troskách zahynulo 1130 lidí a více než 2500 dalších bylo zraněno.
Od té doby se stalo Fashion Revolution největším módním aktivistickým neziskovým hnutím, s týmy ve více než 100 zemích po celém světě. Založili ho společně Carry Somers a Orsola de Castro. Organizace je financována soukromými nadacemi, komerčními subjekty i štědrými dary od jednotlivců. K Fashion Revolution se dnes hlásí mnozí návrháři, značky a milovníci módy z celého světa.
Rana Plaza
Rana Plaza byla budova v Bangladéši. Sídlila v ní řada oděvních továren, které dohromady zaměstnávaly kolem 5 000 lidí. Tito lidé tam vyráběli oblečení pro mnoho známých módních značek. Budova Rana Plaza byla ovšem dlouhodobě v nevyhovujícím technickém stavu. Těsně před katastrofou přišla dokonce mnohá varování před jejím možným zřícením. Dělníkům bylo přesto nařízeno přijít do práce a během jedné jejich směny (24. dubna 2013) se budova zřítila. V jejích troskách zůstalo mnoho obětí. K tragédii došlo z důvodu neustálé snahy snižování nákladů na výrobu a neetickým postojem k šicím dělníkům. Toto neštěstí je považováno za největší nehodu v historii oděvního průmyslu.
Co je cílem
Hlavním cílem Fashion Revolution je zvýšit ve společnosti povědomí o tom, jak funguje módní průmysl a jaké negativní dopady jeho fungování přináší. Kampaň rovněž usiluje o maximálni možnou transparentnost dodavatelského řetězce oděvních značek, které prostřednictvím #whomademyclothes vyzývá k tomu, aby nechaly náhlednout “pod pokličku” a ukázaly, že nemaji co skrývat. Mnozí návrháři, kteří se zapojují do této iniciativy, reagují na výzvy a fotí se s nápisem I made your clothes.
Jak se zapojit
My všichni coby spotřebitelé můžeme k etické a zodpovědné výrobě v módním průmyslu dlouhodobě pomáhat. První krok je zajímat se o to, odkud pochází naše oděvy, které nosíme a vyvarovat se nakupování nekvalitního oblečení ušitého lidmi, kteří denně riskují život, aby se ušetřilo na nákladech na výrobu.
I Vy se můžete stát součástí kampaně tím, že pomocí hashtagu #whomademyclothes vyzvete Vaše oblíbené značky k tomu, aby ukázaly jak, kdo a kde jejich produkty ve skutečnosti vyrábí.
Pointou je pořídit si selfie v oblečení naruby, s viditelným oděvním štítkem a tu následně umístit na sociální sítě s otagovanou příslušnou značkou @názevznačky a hashtagem #whomademyclothes.
Zdroj: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/boj-za-etickou-modu-fashion-revolution https://www.fashionrevolution.org/europe/czech-republic/