CZK

Handmade Luxury Art Brands - Design - Style

EKVÁDORSKÝ DESIGNÉR OBUVI FERNANDO ECHEVERRIA A JEHO MISTROVSKÁ PRÁCE S KŮŽÍ

Fernando Echeverria Pochází z Ekvádoru, ale dlouhodobě tvoří a žije v Praze. Pod značkou FERECH navrhuje a šije boty z nejkvalitnější kůže, ale také kožené doplňky. Miluje moravský folklor a obdivuje český kubismus.

Fernando Echeverria

Z Ekvádoru do Prahy

Do Česka přišel kvůli magisterskému studiu. “Bakaláře z produktového designu jsem ukončil ještě v Ekvádoru a shodou náhod jsem tam potkal svého tehdejšího přítele, Čecha, který tam pracoval. Tehdy jsem měl v plánu pokračovat ve studiu v Buenos Aires nebo Mexiku. Ale on se mě zeptal, jestli bych nešel do Prahy. Tak jsem si na internetu našel UMPRUM, učil se česky, vytvořil si portfolio.” Původně chtěl studovat design skla, ale nakonec se rozhodl pokračovat v rodinné tradici a přijali ho do ateliéru Liběny Rochové. “Studium na UMPRUM bylo pro mě skvělou zkušeností, protože jsem se naučil vybalancovat svoje vzpomínky na domov, barvy a přírodu s evropskou vizualitou. Díky studiu se můj styl definoval, vyvážil a je univerzálnější.”

Obuvnické řemeslo má v krvi

Obuvnickému řemeslu se věnovala Fernandova rodina z otcovy i matčiny strany. “V Ekvádoru se každé malé město specializuje na jedno řemeslo. Moje rodiny byly z měst, kde se pracovalo s kůží. Můj dědeček se tomu věnoval celý život a byl v tom velmi dobrý. Bohužel zemřel, když mi byly čtyři roky, takže jsem se od něj nestihl nic naučit. Rodiče se pak přestěhovali do hlavního města studovat. Maminka je pianistkou a otec právník a přáli si, abychom všichni tři, jejich děti, byli ekonomové nebo lékaři. Nikdy by je nenapadlo, že by někdo z nás rád následoval rodinnou tradici. Všechny dědečkovy původní nástroje pro práci s kůží navíc darovali muzeu. Když jsem se doma ptal, nechali si jenom tři kusy. Pokračovat v této tradici je pro mě velice inspirativní, a i když jsem se od dědečka nic nenaučil, cítím, že to mám v krvi.”

Inovace

Fernando používá tradiční techniky výroby obuvi jako je klasické šití kůže, ale také 3D tisk nebo vrstvení materiálů. “Pro mě je velmi důležité oživit obuvnictví. Většina obuvníků v Praze ale i Evropě je skvělých, jsou to řemeslníci. Ale je nesmírně těžké změnit jejich názor.

Mají v hlavě jasně dané, jak se bota může vyrobit a jak má vypadat. Taková bota je technicky dokonalá. Já jako designér ale potřebuji inovovat, objevovat nové cesty a porušovat pravidla. Pro ostatní jsem možná divný, že vytvářím divné boty a nedodržuji pravidla. Při studiu designu je vašim hlavním cílem trénovat svou kreativitu. Když jenom vystudujete obuvnictví, pak jenom šijete obuv. Pořád vyrábíte ty samé modely, někdy měníte barvy. Já jsem se díky studiu naučil inovovat, vytvářet pořád něco nového. Šít klasickou obuv je pro mě nuda.

Věrný tradicím

Designér předává své zkušenosti studentům v Ekvádoru, kam za nimi každý rok jezdí. Jsou tam na mě pyšní a já zas pracuji také ve jménu své země, abych ukázal, že nejsme jenom vývozci banánů a kakaa. Rád se se studenty, kteří se zajímají, podělím o své znalosti.

Ursus bag natur

Většinou učím týden nebo dva. Střihy, jak šít, historii bot nebo jak si vytvořit moodboard. Obuvnické řemeslo bohužel upadá. Dnes je možné koupit si levnou botu kdekoliv. Myslím, že je nesmírně důležité věnovat se lidem, kteří v tradici touží pokračovat. Protože je jich málo. A také já stárnu a chci sdílet, co jsem se naučil. Obuvníci z Moravy nebo Prahy jsou si blízcí. Řekli mi: „Všechno, co víme, učíme jenom v rodině.“ Co se bohužel stává, je to, že jejich děti v tom nechtějí pokračovat a následovat je. Tradice se pak ztrácí.”

Inspirace moravským folklorem a českým kubismem

“Každý rok navštěvuji Kyjovské Svatomartinské hody. Jsou mi krásnou inspirací, ty barvy a textury. Model Moravia je skládací. Snažil jsem se vyrobit tradiční botu s novou technologií. Vrchní část je vyrobená z ohebného materiálu, a stejně tomu je i u tradičního modelu v kroji. Na botu si skládanou část můžete připnout. 

Moravia model

V dnešní době je obtížné mít dostatek materiálů. Jsou drahé nebo se posílají s velikým zpožděním. V ateliéru se mi nakupilo množství zbytků, kusů látek, které jsem se rozhodl použít. Vymyslel jsem techniku, kdy se z materiálů vytvoří takový sendvič, pak se nakrojí jako sýr a objeví se krásné vrstvy a barvy kůže. Kolekce Laminal byla inspirovaná i českým kubismem. Ten opravdu obdivuji.”

“Pak pracuji také s 3D tiskem. Laser díky programu řeže kůži speciálních tvarů, jejichž ruční řezání by trvalo věčnost. Obecně miluji textury, protože jsou přítomné i v mé kultuře, která je bohatá na barvy, geometrické tvary a symboly. Rád je reinterpretuji.”

Kožené doplňky

Kromě bot vytváří Fernando také kvalitní doplňky, a to především kabelky, batohy, peněženky a pásky.

Zdroj: https://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/ekvadorsky-designer-nasel-inspiraci-v-moravskem-folkloru-sit-klasickou-obuv-je-pro-me-nuda-rika-fernando-echeverria

Like
Tweet

NEWSLETTER

Zaregistruj se a získej slevu na

první nákup

zde

SLEVA 100