CZK

Handmade Luxury Art Brands - Design - Style

KOLEKCE SPEKTRUM ZNAČKY SOOLISTA ANEB MÓDA S POSELSTVÍM

Značka Soolista vytvořila kolekci SPEKTRUM inspirovanou autismem. Poprvé ji designérka Zuzana Basterrech představila na pražském Designbloku, který proběhl v říjnu 2022. Zahrnuje například tričko s piktogramy od ilustrátorky Marie Makeevy, díky kterému může dítě skrze jednoduché obrázky komunikovat s rodičem či terapeutem.

Téma autismu

Proč se designérka začala zabývat právě autismem? „Jedna z mých nejbližších kamarádek má chlapečka s poruchou autistického spektra. K tématu jsem tedy měla blízko a rozhodla jsem se, že ho přiblížím i ostatním lidem. Pracovala jsem především s modrou barvou, která symbolizuje komunikaci, porozumění a sebevyjádření. To jsou oblasti, se kterými mívají lidé s autismem největší problém,“ říká designérka.

Patroni projektu

Patroni projektu

Kolekce SPEKTRUM má osm patronů z řad odborníků i veřejně známých osobností. Část výtěžku z prodeje poputuje na navýšení kapacity rané péče v NAUTIS.

Patroni projektu:

Mahulena Bočanová, herečka a maminka Márinky, která má PAS

Ondřej Sokol, všestranná osobnost divadelního světa, herec a režisér, sám má PAS

Tereza Bruthansová, zakladatelka festivalu Mini

Jan Kouřil, ředitel střediska včasné intervence v NAUTIS, otec dcery a syna s PAS

Pavlína Louženská, mentorka a zakladatelka platformy #HolkyzMarketingu

Alžběta Skálová, malířka, grafička a ilustrátorka knih především pro děti

Hana Třeštíková, producentka a komunální politička zaměřená na kulturu a komunity

Daniela Fischerová, dramatička, scénáristka a autorka nezaměnitelných dětských knih

Komunikační tričko

Komunikační tričko zobrazující jednoduché činnosti a sociální situace má úspěch zejména u dětí. „Přesně to jsme chtěli – aby děti jasně rozpoznaly jednotlivé motivy a mohly skrze ně vyjádřit svá přání. Tričko zároveň podporuje emoční propojení s rodičem. S terapeutem Janem Kouřilem z Národního ústavu pro autismus (NAUTIS), speciálními pedagogy a ilustrátorkou Marií Makeevou jsme dlouho testovali pojetí jednotlivých ilustrací, nesmělo v nich být nic matoucího nebo rušivého,“ popisuje módní návrhářka.

Motivy kolekce SPEKTRUM
Motivy komunikačního trička a autorské textilie „Krajina duše a vesmír prožitků“, obojí od ilustrátorky Marie Makeevy.

Designérčina slova doplňuje Magdalena Šubrt Thorová, ředitelka NAUTIS. Děti s autismem mohou mít problém s vnímáním mluveného slova, je pro ně jednodušší přijímat sdělení skrze vizualizaci. Piktogramy jsou proto ideální cestou, jak komunikaci podpořit. Tričko se však hodí i pro práci s dětmi bez hendikepu. Pořídila si ho například praktická lékařka, které pomáhá navázat s malými pacienty emoční vztah a zpříjemnit jim pobyt v ordinaci.“ Tričko má úspěch také u dcery autorky kolekce, dvouleté Astrid. „Byla mi nejlepším konzultantem,“ směje se Zuzana Basterrech.

„Komunikační tričko z kolekce SPEKTRUM bylo navrženo jako alternativa ke komunikačním kartičkám. Může současně podpořit fyzickou blízkost mezi dítětem a jeho blízkým, posílit oční kontakt a prohloubit tak vzájemnou sounáležitost a komunikaci. Tvorba motivů byla složitou cestou, kdy jsme jako tvůrci hledali správný balanc mezi atraktivitou obrázku a srozumitelností pro děti s PAS.“ Zuzana Basterrech

Druhou část kolekce tvoří sedm variabilních modelů, od šatů a overalu až po kabáty a pláštěnku. Do všech kousků se promítá jeden dekor, připomínající herbální motivy, ale také nervovou síť. „Tato část kolekce reflektuje oblasti, které jsou pro lidi s autismem často problematické a prožívají je jinak. Například dotyk nebo seberegulace, láska, samota či komunikace. Pocity jsou často zobrazeny v protipólech,“ popisuje autorka. Do kabátu inspirovaného studem se například můžete zcela zachumlat, nebo ho nosit uvolněný, otevřený a rozevlátý. Najdete tu ale i pláštěnku, která umí reagovat na teplo, a když se jí dotknete, změní barvu.

Zuzana Basterrech alias Soolista přiznává, že celý projekt byl obtížnější, než si na začátku myslela. Už proto, že si toho o autismu musela spoustu nastudovat. „Ale bylo krásné na kolekci pracovat. Doufám, že přispěje k osvětě autismu a podpoře diverzity. Rodiče dětí s autismem se často setkávají s nepochopením, chybí jim přijetí. Chceme přispět k tomu, abychom jinakost dokázali lépe přijímat,“ uzavírá designérka.

Nominace na Czech Grand Design

Kolekce Spektrum byla společně s nejnovější kolekcí Urban polar nominována na prestižní Ceny Czech Grand Design v kategorii Módní designér roku 2022. Gratulujeme!

Zdroj: https://nautis.cz/detail/cz/prectete-si-reportaz-z-designbloku-ke-kolekci-spektrum

Like
Tweet

NEWSLETTER

Zaregistruj se a získej slevu na

první nákup

zde

SLEVA 100