TÝDEN SE ZDEŇKOU IMRECZEOVOU: SOUTĚŽ A ROZHOVOR

SOUTĚŽ SE ZDEŇKOU IMRECZEOVOU

na soutěž jsme se tentokrát zvlášť těšily, máme tu totiž týden se značkou IMRECZEOVA. a o co hrajeme? o bílé tričko s dlouhým rukávem jménem whitney. pokud se vám líbí, na adresu soutez@molo7.cz nám napište správnou odpověď na otázku "jak se jmenuje značka, pro kterou zdeňka imreczeová navrhuje pánskou módu"?

a) franz ferdinand

b) fiorina fury

hrajeme do středeční půlnoci 26.2.. výherce vylosujeme a vyhlásíme prostřednictvím facebooku. a pokud si tento týden koupíte něco od IMRECZEOVA, připíšeme vám po skončení akce 100 kč zpátky na váš účet; vybírat můžete TADY! (platí od středy 19.2. do středy 26.2. 2014). hodně štěstí!

ROZHOVOR SE ZDEŇKOU IMRECZEOVOU, PRAHA – LETNÁ, ÚNOR 2014

11: jak dlouho se věnuješ navrhování?

kdyby člověk počítal jako počátek tu prvotní myšlenku, kdy mi došlo, že bych nic jinýho dělat nechtěla, tak to bylo asi ve 13 letech, když jsem se hlásila na střední textilní školu, ale tehdy to byl pouze takový sen, představa a vize.

11: když jsme spolu dělaly rozhovor posledně [rozhovor z léta 2012 si přečtěte tady], říkala jsi, jak ti s přípravou na přijímačky pomohla starší sestra, která uměla dobře kreslit…

ano, ona byla takový můj učitel. studovala na střední škole grafiku-ilustraci, a tak mi pomohla to moje kreslení rozvinout. tehdy jsem chodila do hudebky a hrála na akordeon. přišel čas, kdy jsem se měla rozhodnout, jestli půjdu na hudební konzervatoř a když jsem si představila sebe s tou velkou harmonikou, nějak se mi to nezdálo.pak jsem cítila, že má srdeční cesta je stát se návrhářem.

11: a co dělala tvoje sestra potom?

vystudovala FAVU, obor papír a kniha.

11: nenapadlo vás třeba někdy profesionálně spolupracovat?

napadlo nás to… ona se teď ale ilustraci přímo nevěnuje. možná v budoucnu něco společně podnikneme… adélka dělá takový jemný kresby, perovky, používá techniku tepování a má svůj styl. uvidíme, třeba to bude v blízké době,teď ale nejvíc spolupracuji s petrem.

11: po střední jsi šla hned na umprumku?

já jsem to zkoušela dvakrát a nedostala jsem se, tak jsem mezitím studovala na vyšší odborný. napotřetí jsem se pak konečně dostala do ateliéru módní tvorby. když jsem v roce 2009 školu absolvovala, založila jsem ateliér s holkama v karlíně, se sisters conspiracy a se zuzkou sedmidubskou.

11: co ti ta škola nejvíc dala?

hodně dobrý základ co se týče střihů a technologií jsem měla už ze střední školy, z toho těžím dodnes. na vysoké škole jsem studovala u prof. ťapťucha a on kladl důraz na výtvarnou stránku, na kresbu, ilustraci. člověk se díky tomu umí dobře vyjádřit jedním tahem a o konceptu víc přemýšlí. taky jsem si rozšířila obzory díky studiu dějin umění a moderního umění a naučila jsem se na věc dívat trochu jiným způsobem . během studia jsem si rozvinula své výtvarné vnímání a svůj specifický styl… jen je strašná škoda, že tady vychází každý rok další noví návrháři a nejsou tu firmy, které by je mohly zaměstnat. pro mladé designery je to tím pádem výzva, založit si značku. teď je tu dokonce pět vysokých škol, kde se dá studovat módní design; kromě prahy je tu plzeň, liberec, zlín, ústí… vychází strašně moc šikovných, talentovaných lidí, ale finančně neznalých. my jsme se ve škole byznys vůbec neučili,

11: jaký pro tebe tedy byl přechod do reality?

byl to pád na beton. brzy jsem zjistila, že nejde jen o centimetry a skvělý nápady… jasně, musí ta věc být zajímavá, tak zvaně zaujmout „na druhý pohled“, ale je potřeba být i prodejcem. hned jsem se naučila, že nic netrvá půl roku jako ve škole na klauzurách, takže můj první poznatek byl: zrychlit tempo; zjednodušovat principy, umět pracovat bez kalika. zadruhé, umět si říct svojicenu a umět vysvětlit klientovi, proč je ta cena taková. návrhář musí být empatický, dobře poradita umět ty věci prodat. musí zkrátka umět i ty praktické věci, vědět, co to je být plátcem dph, umět vyplnit daňové přiznání, vytvořit si rozpočet, aby nešil pod cenou a aby mohl zaplatit švadlenu nebo případné zaměstnance.

11: v létě 2013 jsi se svým partnerem petrem folterou představila vaši společnou značku fiorina fury, spolupracovali jste ale už dřív…

známe se deset let. petr mi v určitém smyslu celou tu dobu nějak pomáhal a radil. než jsme si uvědomili, že vlastně spolupracujeme, tak on byl někdo, s kým jsem mohla konzultovat svoje koncepty a vize.

11: pak přišla úspěšná, kritiky oceňovaná kolekce la defence

to byla první oficiální spolupráce. byla jsem v osmém měsíci těhotenství a dostala jsem spolu se zuzkou kubíčkovou černou kartu na designbloku a možnost prezentovat se módní přehlídkou. aby toho nebylo málo, ještě jsem chtěla na designblok připravit instalaci. petr se mě rozhodl podpořit, protože viděl, že mám silnou vizi. oblečení jsme pak spojily s jeho obrazy. potom jsme také společně dělaly doplňky - šátky a kravaty - na imperial design sympózium do karlových varů.

11: petr je malíř, umělec, zabývá se grafikou. jak vaše spolupráce funguje?

teď máme dvě značky (IMRECZEOVA, FIORINA FURY), tak toho dělá hodně: web, grafiku, propagaci, komunikaci s médii, ale nejradši dělá samozřejmě kreativní práci.

11: není to trochu riziko, profesionálně spolupracovat s někým, s kým sdílíš i osobní život? smíchat práci a rodinu?

my jsme o tom asi takhle neuvažovali. znám spoustu párů, kteří spolu pracují a skvěle jim to funguje, ale vím samozřejmě i o lidech, kterým společná práce jejich vztah rozhodila a rozešli se… je to náročný, někdy máme pocit, že jsme v práci pořád, ale já zase cítím, že móda je moje životní náplň. petr je perfekcionista a má rád čistou práci, věci dotahuje do konce a díky němu se daly určitý důlěžitý věci na přední místo. je to profesionálnější.

11: máte dvě značky, dítě, psa… kde bereš stále novou inspiraci? máš třeba čas cestovat, nebo si nějak vyčistit hlavu a nasbírat nový impulsy?

na cestování čas není. já relaxuju tak, že jdu sama do kavárny. místní kavárníci už mě znají… jdu sama nebo s knížkou, často s žofkou, to je náš pejsek. naučila jsem se to vlastně s malou ellou, když byla v kočárku. když usnula, šla jsem si sednout do kavárny a odpočívala jsem.

11: letná je na tohle kavárenský povalování jak dělaná…

to je. je tu bistro 8, alchymista, pod lipami, kidó, bio oko… tam se může v úterý s dítětem do kina, dokonce i s pejskem.

11: teď máš rozpracovanou novou kolekci. o čem bude?

můžu nastínit, že tato kolekce bude na pomezí punku, elegance a industrie.

... na celý fotoreport z návštevy u zdeňky se můžete těšit v pátek, na video se ale už teď podívejte SEM!Komentáře

  • Linda

    VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE S... IMRECZEOVA:... ano, je to Fiorina Fury! A výhercem trička Whitney od Zdeňky Imreczeové je Michaela Milatová! Gratulujeme!

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!