TÝDEN SE 7dub: SOUTĚŽ A ROZHOVOR

SOUTĚŽ SE 7dub

zuzana sedmidubská věnuje do soutěže měkoučkou béžovou vestu z biobavlny a bambusu z kolekce mist. my bychom o ní tedy soutěžily hned. vy na to máte čas do příští středeční půlnoci (od 5. do 12.3. 2014). stačí, když nám na adresu soutez@molo7.cz pošlete odpověď na otázku: který materiál převládá v poslední kolekci zuzany sedmidubské mist?

a) biobavlna

b) recyklovaný polyester

a pokud si během týdne se 7dub od této značky něco koupíte, získáte kredit 100 kč na váš účet. vybírat můžete TADY. přejeme hodně štěstí!

ROZHOVOR SE ZUZANOU SEDMIDUBSKOU / 7dub, PRAHA – KARLÍN, ÚNOR 2014

jak jsi se dostala k módnímu návrhářství?

já jsem měla docela brzy jasno, ale v dětském věku po tom asi touží každá druhá holčička. tenkrát jsem začala chodit do lidušky a s paní učitelkou jsme se dohodly, že by bylo dobrý někam se zkusit přihlásit. pak jsem šla na střední textilku; tu jsem měla fakt vysněnou…

jsi z brna?

pocházím z malé vesnice kousek od brna. střední v brně jsem si hodně užívala a dost jsem se tam naučila.

od malička tě tedy bavilo kreslit, vyrábět, a pak i šít…

moje máma mi teď říkala, že už ve dvou letech jsem uměla stříhat. to moje eliška ještě neumí… máma mě taky naučila šít, plést, vyšívat a babička mi šila na panenky. u nás se v rodině hodně šilo.

a na umprumku do prahy ses dostala hned napoprvý?

ano, hned.

co tě umprumka naučila? připravilo tě studium na realitu po škole?

já jsem si tam v první řadě utřídila myšlenky. profesor ťapťuch mi vtloukl do hlavy koncept, naučila jsem se, jak má kolekce být ucelená, co vypustit, co tam nechat, pomohl mi hodně i v kresbě. základy jsem sice měla ze střední školy, ale na umprumce mě naučili zjednodušovat střihy i celkově přístup. naučila jsem se tam aranžovat, to jsem na střední neznala… ale hlavní, co jsem se tam naučila, bylo utřídit si myšlenky, aby pak ten výsledek za něco stál. připravenost na realitu jsem si ale neodnesla… to je poznat i z těch prací, co jsem dělala na škole. je v nich vidět větší uvolněnost.

kdy jsi se začala zajímat o ekologii a šetrný přístup k odívání? bylo to už na škole?

až po škole. souviselo to s tím, jak člověk stárne a přemýšlí víc o životě, jaký by měl ideálně být. zásadním způsobem mě ovlivnila přehlídka, kterou pořádal british council „víš co nosíš? i šaty dělaj klima.“ měl tam přehlídku ateliér liběny rochové; i zdeňka imreczeová pro ně tehdy dělala nějaké modely a právě od ní jsem se o akci dozvěděla. byly tam i přednášky o eko módě, o tom, že ji lze dělat různými způsoby – recyklací materiálů, přešíváním oblečení … mluvili i o tom, jak se o oblečení starat, že se má prát šetrně, na 30, nesušit v sušičce, také nejlépe nežehlit aby se zvýšila jeho celková životnost a hlavně aby se snížila spotřeba energie. to mě hodně oslovilo. vždycky jsem se snažila dělat zajímavé střihy a přebývalo mi tak hodně odstřižků materiálu. uvědomila jsem si, že to takhle nechci. po škole jsem se rozhodla přihlásit do shooting fashion stars; chtěla jsem si vyzkoušet nový přístup a nechat za sebou co nejméně zbytků a také zjistit, jak to funguje na českém trhu, jestli se tu třeba vůbec dá sehnat biobavlna.

jak těžké to tehdy bylo? je to už pár let zpátky…

byl to rok 2010. v brně jsem objevila firmu, která vyrábí úplety z certifikované biobavlny a taky společnost amwa, která organické materiály dováží. výběr tu je, jen škála barev je značně omezená, v podstatě jen na tu přírodní barevnost. mně osobně to nevadí, připomíná mi to školu, kde jsme tvořily z kalika a mně se ty modely z neprané bavlny často líbily víc než pak samotný výsledek… v budoucnu bych chtěla sehnat více barev a také bych chtěla zkusit znovu sítotisk. teď jsem ale na mateřské a žádné velké plány na nejbližší dobu nemám.

v čem konkrétně jsou organické textilní materiály lepší?

bavlna je celosvětově nedostatková, hodně se hnojí, jde to na úkor lidí, kteří ji pěstují, odnáší to jejich zdraví. půda je tak přečerpaná hnojivy, že už se to nedá utáhnou. myslím si, že biobavlna je celkově příjemnější k tělu; není ničím chemicky ošetřovaná, neobsahuje žádné škodlivé látky z hnojiv a barvení a taky osobně jsem vždycky nejradši pracovala s přírodními materiály jako je vlna, len, bavlna... biomateriály jsou prospěšnější pro lidské tělo i pro životní prostředí. hodně mě kdysi ovlivnila moje bývalá spolubydlící. pracovala v tereze, což je neziskovka, která se zabývá ekologickou výchovou dětí a mládeže a byla takový ekologický nadšenec. doma jsme měly devět položek na třídění odpadu. ona je pak odvezla do sběrného dvora a já viděla, že to jde, i když je člověk pro svoje okolí jakoby extrémní. prostě to chce jen věnovat tomu trochu času a energie. taky jsem jednu dobu pracovala v mamacoffee [síť kaváren s fair trade kávou] a i tam mě inspiroval tenhle idealismus. když něco dělají lidé, kteří věří svým ideálům, tak to prostě jde.

když jsi pak řešila i „byznys“, jak zvedlo použití biomateriálů ceny produktů?

cenu produktů určuju podle ceny látky. dražší biolátky z dovozu, ručně barvené přírodním způsobem, se cenově pohybovaly kolem 500/600 kč za metr, ale u českého výrobce je biobavlna cenově srovnatelná s běžnými materiály. některé firmy se u nás specializují na úplety a v tom sortimentu mají část, která je čistě z biobavlny. kvůli té barevnosti, aby celá kolekce nebyla jen béžová, používám i viskózu, což je umělé vlákno vyrobené z celuózy.

bereš teď na mateřské vůbec nějaké zakázky?

skoro vůbec, jen výjimečně dělám svatební šaty. záhy po narození první dcery jsem zjistila, že to prostě nejde, že nejsem schopna být natolik flexibilní, takže jsem si dala na pár let volnější režim.

rozpracováváš ale novou kolekci…

ano, ale nevím přesně, kdy to bude hotové. něco snad bude za měsíc, protože holky ze sistersconspiracy otvírají nový ateliér na letné a já tam svůj showroom, svoje modely budu přesouvat s nimi.

ty jsi byla se sistersconspiracy už od školy v karlíně?

půl roku po diplomce jsem se sem s holkama nastěhovala. ateliér jsme zakládaly ještě se zdeňkou imrezceovou.

zaznamenáváš si nápady do šuplíku, když teď nemůžeš naplno tvořit?

snažím se dělat alespoň něco; po večerech tomu každý den dvě tři hodinky dám. nemůžu si to úplně odepřít. módní návrhářství je takový obor, že už teď mám pocit, jako kdyby mě odborná veřejnost odepsala a nic nového už ode mě nečekala.

to může být ale dobrá výchozí pozice, hezky bez stresu …

no, je pravda, že odstěhováním z prahy mi alespoň odpadl stres z nájmů…

mrzí tě, že jsi vymizela ze scény a stáhla se mimo centrum dění?

já to beru tak, že mám dvě maličké děti a nemá to teď smysl nějak tlačit. vím, že se módnímu návrhářství chci věnovat celý život, že jsem se v tom našla. je to moje terapie, léčí mi to nervy.

sleduješ ze svého ústraní nastupující designéry?

jen co vypátrám na internetu… snažím se je sledovat, ale času mi moc nezbývá. teď mi hodně pomáhá jedna holka z textilky, jmenuje se míša mathonová. pomáhá mi se zakázkama nebo s šitím nových věcí. to je pro mě pozitivum, vidím, že se to trochu hýbe dopředu. když jsem byla s malou eliškou v praze, vlastně jsem se musela věnovat jen jí; byla jsem tu bez babiček v izolaci, ale teď je to pro mě lepší… já nedělám „rychlou módu“ a netrápím se krátkodobými trendy. myslím, že to tak u návrhářů má být, že by měli zaujmout svou osobností a stylem, který vytváří, ne kopírováním trendů.

za zaslání fotek z moravské dílny děkujeme zuzce. více fotek z karlínského showroomu pro vás chystáme na pátek.Komentáře

 • Linda

  VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE S... 7DUB:... ano, je to biobavlna! A výhercem béžové vesty Mist od Zuzany Sedmidubské je Věra Hošková! Gratulujeme!

 • 7dub

  Děkuji

 • veronika.langerova.94

  nádherná vestička!

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

 • Kvalita a originalita

  MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

 • Designéři

  Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!