TÝDEN S PROMISE CLOTHING: SOUTĚŽ A ROZHOVOR

tento týden soutěžíme s promise clothing a to hned o dvě ceny! odpovíte-li správně na otázku, vyhrát můžete buď kožené pouzdro na tabák, nebo tři páry bambusových ponožek. přihlásit do soutěže se můžete TADY a na soutěžení máte čas do příští středy (5. listopadu). výherce vylosujeme za týden. a pokud si mezitím od promise clothing něco koupíte, získáte navíc kredit 100 korun, který vám příští týden připíšeme na účet.

ROZHOVOR S LUKÁŠEM VÁŇOU/ PROMISE CLOTHING, PRAHA – PODOLÍ, ŘÍJEN 2014

jak dlouho už děláš promise clothing?

asi rok a půl.

a jak tě napadlo se do toho pustit?

asi 11 let jezdím na bmx kole, free style bmx a vždycky jsem byl sponzorovanej nějakejma značkama, který mi dávaly oblečení. většinou skejtový. po čase mě to jejich oblečení přestalo bavit a řekl jsem si, že si zkusím udělat vlastní trička a sám jim dělat reklamu. začalo to tričkama, pak mě ale napadlo dělat i další věci…

proč ti oblečení od sponzorů nevyhovovalo?

nevyhovovalo mi střihem, materiálem, ani vzhledem, takže už to dál nemělo smysl.

od kolika jezdíš na kole a kolik ti je teď?

je mi 25 a na kole jezdím odmala, asi od třinácti.

jak jsi se k tomu dostal?

jen tak jsme s klukama blbli na kole a takhle to dopadlo. k tomu jsem teď začal jezdit na fixed gear kole neboli „furtošlapu“, pak i na motorce, na starý javě. to jsou takový moje koníčky.

co tě na ježdění na kole baví?

nejvíc mě baví ten celkovej lifestyle.

co si pod tím máme představit?

freestyle bmx je ježdění ve streetparku, na dirtu, na rampě, takže to je hodně podobný skejtový kultuře, ale v něčem se to taky odlišuje. nejlepší pak na tom bylo vždycky to cestování.

jezdil jsi tedy závodně?

dřív jsem jezdil závodně, teď už jezdím víceméně pro sebe. po těch jedenácti letech už mám tolik úrazů, že mi to zdravotní stav nedovoluje. dělám reklamu sponzorovi na kolo, natáčím, fotím…

nejsi studovaný návrhář. jak zvládáš dělat oděvní značku? z čeho bereš inspiraci?

sleduju světový návrháře a zajímám se o fashion. líbí se mi hlavně oblečení pro outdoor. chci to propojovat s tím, co mě baví, co nejradši dělám. rád chytám ryby, jezdím na kole a cestuju. chtěl jsem začít vyrábět věci, které bych při těchhle aktivitách mohl uplatnit. teď jsem dodělal bakaláře; studoval jsem mezinárodní obchod, marketing a to mi částečně pomáhá, abych se mohl s promise clothing dál rozvíjet. teď po škole se tomu chci věnovat víc, pracuju ale ještě na dalších projektech spojených s kolama.

jak probíhá proces výroby? něco si nakreslíš, pak seženeš řemeslníka, švadlenu…

já si něco vymyslím, načrtnu si to, pak se to nějakou dobu snažím doladit, a pak se pustím do výroby. většinu věcí dělám sám, od nápadu, přes výrobu, po prodej, většinou si to i sám nafotím a dám do e-shopu. ten proces je zdlouhavej právě proto, že to dělám sám, to se časem bude muset změnit, aby se značka mohla dál rozvíjet.

neměl jsi na začátku problém s technologií? přece jenom jsi nestudoval žádnou textilní školu…

už když jsem byl malej, tak jsem si sám něco tvořil. vyráběl jsem z kůže, z látky… něco jsem se tedy přiučil v mládí a teď se doučuju. trička si ale nechávám šít. ostatní věci jako tašky a doplňky dělám já.

jaký produkty vyrábíš?

začal jsem tričkama, teď bych se chtěl víc zaměřit na tašky z plátna a kůže, outdoorový věci na rybařinu a na kolo, dělat různý vychytávky. přitom se snažím zaměřovat na přírodní materiály, aby tam bylo co nejmíň umělotin a bylo to funkční a zároveň příjemný k nošení.

nabídka značky tedy vychází z tvých osobních potřeb a je definovaná tvýma volnočasovýma aktivitama…

přesně tak. vždycky si vyrobím, co potřebuju a pak to testuju v přírodě. poznám nedostatky a ještě to doladím.

měl jsi pocit, že si z místní nabídky módních značek nemůžeš vybrat, nebo tu podle tebe jsou nějaké české značky, které ti vyhovují stylem, nebo spíš lifestylem?

tady ne, spíš ve světě. zajímají mě samozřejmě hlavně značky zaměřený na rybařinu, outdoor a na cyklistiku. tady se spíš objevuje móda do města.

a co tě baví na rybaření?

ryby chytám už odmala. mám rád ten útěk do divočiny, útěk z prahy. máme chalupu v jižních čechách a tam mě to vždycky bavilo; chodit s bráchou na ryby, jezdit na kole…

jaký specifický požadavky máš na svoje oblečení na kolo, nebo na ryby? zmiňoval jsi důležitost přírodních materiálů. co dalšího je pro „promise“ důležitý?

určitě je důležitá kvalita materiálu. chci, aby ty věci vydržely. proto je to hand-made, ruční výroba. kůže je ručně prošívaná v místech, kde často praská. design je jednoduchej, směřuju spíš k tomu, aby to vydrželo.

jak jsi vybíral materiály na trička?

nastudoval jsem si to na internetu. věděl jsem, že chci biomateriály, protože nezatěžujou životní prostředí. je to bez chemie, takže je to i zdravější pro tělo.

odkud biobavlnu máš?

beru ji od jednoho českého dovozce, něco mám z amvy.

když jsi začal s promise clothing, měl jsi našetřený vstupní kapitál, nebo jsi to dělal nějak postupně?

no, něco jsem měl našetřeno, takže na výrobu prvních triček jsem měl. trička se líbila kamarádům, prodala se, a tak jsem mohl vyrobil další. pak jsem do toho dal další peníze a udělal jsem e-shop. teď mám věci v pár obchodech a rozjíždí se to dál.

máš nějaký bestseller?

největší zájem je asi o trička, peněženky a kožený doplňky. teď mám mimochodem novinku: kožený pouzdro na tabák.

kde to vyrábíš? dílnu si teprve zařizuješ…

doma, ale plánujeme se s přítelkyní přestěhovat a zařídit si ateliér. ona fotí, takže to budeme mít společně.

kdo je autorem grafiky a loga tvojí značky?

pomohl mi s tím grafický designér jan kloss. měl jsem svoji představu, ale on mi to dodělal. známe se přes kubu štěcha, přes naši společnou zálibu v kolech. on dělá pedal project a je nadšenec do „fixie“.

proč se to vlastně jmenuje promise clothing? co slibuješ?

za každý prodaný produkt přispívám na výsadbu stromů symbolickou částkou pěti korun. takhle to vzniklo, je to takový slib. nadace, které peníze dávám, se jmenuje „partnerství“ a sází stromy po celé republice.

zajímá tě životní prostředí?

mám rád přírodu, rád tam chytám ryby a chtěl bych to té přírodě vracet. proto mám i trička z biobavlny, protože jsou k přírodě šetrnější.

máš nějaké dlouhodobější plány?

zatím to je víceméně moje hobby. něco se tím přivydělat dá, ale ne tolik, abych z toho mohl žít. rád bych to v budoucnu víc rozjel, nabral lidi a udělal z toho nějakou českou manufakturu, ale zatím to nechávám otevřené.Komentáře

  • Admin

    VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE:... ano, PROMISE CLOTHING slibuje zasadit strom! A výhercem koženého pouzdra na tabák a sady bambusových ponožek je Karla Kozelková! Gratulujeme! :)

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!