TÝDEN S PAVLEM BERKYM: SOUTĚŽ A ROZHOVOR

SOUTĚŽ S PAVLEM BERKYM

s pavlem berkym soutěžíme o šortky z unikátního materiálu, který použil ve své nové kolekci folklore na SS/2015. výherce tedy dostane kraťásky z afrického brokátu od české firmy veba, ve střihu, který vidíte na obrázku. do soutěže vstupte prosím TADY! soutěžíme od 17. do 24. 9. a pokud si tento týden od pavla něco koupíte (vybírat můžete tady), dostanete jako bonus 100-korunový kredit.

ROZHOVOR S PAVLEM BERKYM, PRAHA – NOVÉ MĚSTO, ZÁŘÍ 2014

rozhovor byl přepsán z mluvené slovenštiny.

jak jsi se dostal k návrhářství?

jsem ze slovenska, pocházím z rimavské soboty, z takové malé vesnice, kdy bydlí asi 100 lidí. úplně od malička jsem si kreslil a navrhoval, ještě mám doma staré sešity, kde jsem si navrhoval už na základce. strašně mě bavilo kreslit a vždycky jsem chtěl dělat něco výtvarného. na základní škole mi jedna učitelka poradila, abych zkusil přijímačky na střední do trenčína, to byla taková vyhlášená střední umělecká škola, že sice bude asi hodně uchazečů, ale že bych to měl zkusit. a dostal jsem se…

jak se ta škola jmenuje?

když jsem tam nastupoval, byla to umelecká škola odevná, ale postupem času rozšířili nabídku oborů a teď se jmenuje stredná umelecká škola a je to spíš taková střední umprumka. studoval jsem přímo modelování a navrhování oděvu. moc mě to ale nebralo…

jak to? vždyť jsi to předtím miloval?

no, moje dětská představa byla, že návrhář něco nakreslí a pak to předá někomu, kdo to ušije a nemusí se starat o technologie a konstrukci oděvu, ale tak to na škole samozřejmě nebylo. ta technologie mě strašně nebavila, hlavně konstrukce střihu. v druháku jsem chtěl odejít…

kdy se změnil tvůj vztah k oděvním technologiím?

no, já to ani teď nedělám klasický způsobem. spíš modeluju na figuríně, myslím, že vznikne lepší forma střihu. designér musí hledat nové tvary.

na střední jsi to nakonec vydržel?

nakonec ano, přemluvila mě paní ředitelka a paní učitelka, že prý ze mě možná jednou něco bude, že bych to měl dokončit. v maturitním ročníku to bylo dobré, odpadly ty technologické obory a dělal jsme konečně to, co mě bavilo. vybrali mě i na nějakou soutěž, to byl ale úplný propadák. už jsem se ale mohl víc realizovat a studium začalo být zajímavé.

co jsi dělal po střední?

zkoušel jsem se dostat na umpumku do prahy, ale napoprvé to nedopadlo. po zkouškách mi ještě volal prof. ťapťuch, ať to určitě zkusím znova, že ty přijímačky nebyly špatné, ale neudělal jsem nějaký test z dějin. tak jsem odjel na rok a půl do francie…

to jsi jel jen tak na blint, nebo jsi tam někoho znal?

jel jsem tam jako dobrovolník s projektem evropské dobrovolnické služby. poradila mi to kamarádka, která s nimi byla v anglii. bylo tam krásně, 5 minut pěšky jsem měl atlantický oceán, povinně jsem se musel učit surfovat, haha… bylo to úžasné, vlastně mi to přišlo spíš jako dovolená.

co jsi tam dělal?

pracoval jsem v hostelu a měl jsem na starost tu kreativní stránku, připravovat různé nástěnky, informace pro návštěvníky…

dělal jsi nástěnkáře?

vlastně jo. haha.

a naučil jsi se francouzsky…

já jsem se učil na střední, ale moc mi to nešlo, maturoval jsem na čtyřku. řekl jsem si, že nějaký jazyk musím umět, tak i proto jsem samozřejmě do té francie šel. když jsem se vrátil, udělal jsem přijímačky na umprumku, ale vydržel jsem tam jenom 3 roky. pak jsem si studium přerušil…

plánuješ se do školy ještě vrátit a dodělat si bakaláře?

už mi skončila čekací doba, kdy bych na studium mohl navázat, za měsíc bych musel dělat státnice, ale já ještě nemám dodělané nějaké zkoušky z teorie. navrhli mi možnost, že bych si mohl podat znovu přihlášku do prváku a oni by mi pak uznali všechny předměty za ty odstudované 3 roky. s přítelem teď ale přemýšlíme, že bychom se příští léto odstěhovali pryč z čech. chtěli bychom do londýna, kde se matějovi rýsují nějaké pracovní nabídky…

co by se stalo s pavlem berkym-návrhářem? chtěl by ses tam pokusit prorazit, nebo nasbírat zkušenosti prací pro nějakou větší značku?

víš co, já už jsem z toho čechách trochu smutný… nevím, jestli je to mnou, nebo celkově tím přístupem okolí, ale před časem jsem si řekl, že tahle kolekce je asi moje poslední tady… strašně mě to baví a nedovedu si představit, co bych jiného dělal, asi ani nic jiného neumím, strašně mě ale ubíjí, že tomu člověk věnuje tolik času a pak to nemá skoro žádný význam. teď je těsně po fashion weeku, ale já nemám žádný směr, nefungují tu nákupčí, obchody. je to škoda.

no, to je pravda, neměl bys primárně řešit ten byznys a finanční věci, měl bys spíš tvořit…

matěj za mě teď dělá marketing… jsem dohodnutý s nějakými pražskými butiky s českou tvorbou, že se tam ta kolekce dá, ale většinou je to tak, že prodám jeden dva modely. tím se ale neuživím, takže teď hodně přemýšlím nad budoucností… a nechci sklouznout do nějaké komerce, dělat jen proto, aby se to prodávalo. nechci polevit ze svojí vize.

no, vem si třeba martina havla, který na loňském fashion weeku předvedl nádhernou kolekci. někdo měl tu kolekci celou koupit a on by mohl tvořit dál, takhle o něm zas není slyšet… většina návrhářů dělá na zakázky hlavně svatební šaty. to je škoda.

já taky žiju jenom ze zakázek. oblečení z kolekcí se prodává úplně minimálně. moje první kolekce (XY), se kterou jsem vyhrál top styl designéra, se teď teprve doprodává. ani nechci pomýšlet, kdy se prodá tahle… jedna slečna si teď v e-shopu objednala šaty z té černé kolekce, ale pak je vrátila s tím, že se jí nelíbí, jak je to roztřepené, že je nechce. to třepení byl samozřejmě záměr.

to je hrozná depka… řekl sis, jo, konečně někdo ocenil tenhle model a za dva týdny…

haha, no přesně. navíc ty věci prodávám už za směšné ceny, takže z toho mám teď trochu depku.

a nezkoušel jsi to třeba v zahraničí, třeba na not just a label? myslím, že někteří jiní, skvělí a doma nedocenění návrháři, např. petra ptáčková, hana frišonsová a další, se tam prezentují, petra tam dokonce i prodává... a až budeš v tom londýně, bude to přijetí možná lepší…

snad ano. myslím, že by tam moje práce mohla najít víc pochopení. a asi taky potřebuju někde nabrat druhý dech, někde mimo čechy. kdybych ještě studoval, hned bych si podal přihlášku na nějakou zahraniční stáž, trochu mě mrzí, že jsem tuhle možnost nevyužil.

do té práce člověk hodně investuje. pro svou současnou kolekci folklore jsi měl alespoň sponzoring ve formě materiálů od české firmy veba…

no já bych se do té kolekce sám už asi nepouštěl. hledal jsem nějakou spolupráci, sponzora…

jak ta spolupráce s vebou funguje?

budu s ní do budoucna spolupracovat na dezénech látek. veba je firma, která v čechách dělá damaškové ložní prádlo. materiály, co mi daly jako sponzorský dar, nejsou vůbec určené pro český trh, ale vyváží se do afriky.

vyrábí se tady?

tady probíhá předvýroba, pak se to doupravuje v africe.

materiály působí pevně. asi jsou funkční a dlouho vydrží…

když se podíváš na ten originál v obalu, tak je to tvrdé, skoro jako by se to vůbec nedalo nosit, je to jako nějaký ubrus, ale když se ten materiál pořádně rozžehlí, tak ztratí tvrdost a lesk. ztráta lesku je možná trochu škoda, ale zas je to příjemnější na nošení. jsou vhodné na léto, protože jsou příjemně chladivé.

jaká vedla cesta od tvojí poslední kolekce F64.0, která se objevila v soutěžní sekci loňského prague fashion weekendu? tehdy jsi zpracovával téma transgenderu, teď jsi se nechal inspirovat slovenským folklorem.

no, bylo to něco úplně jiného. nevím, jestli znáte slovenskou inscenaci kubo, je to ještě černobílý film ze šedesátých let, je to úžasné. mapuje tradiční slovenskou svatbu, jsou tam nádherné scény, třeba s tím „čepčením“, kde holka pláče, ale zároveň je šťastná, že se bude vdávat… jsou tam takové krásné momenty. já tu inscenaci znám už hrozně dlouho a byl to ten prvotní inspirační moment. celkově jsem ale chtěl udělat nějakou jinou kolekci než dosud. přišlo mi, že chci udělat něco ženského, teda „ženského“ podle mého vkusu. dosud jsem měl ten gender hodně maskovaný. myslím, že mám možná trochu jiné vnímání ženskosti, neumím asi udělat takovou tu klasickou „sexy ženu“, nejde mi to. jsem ale nakonec rád, že mám nějaký svůj styl… téma folkloru jsem chtěl už dlouho nějak ztvárnit, ale nevěděl jsem jak. hodně mi pomohly ty materiály, protože jsem zrovna nezávisle na tohle téma navázal spolupráci s vebou. jejich žakár a výšivky se mi k tomu tématu dobře hodily. snažil jsem se ale, aby to nebylo prvoplánové, u folklóru k tomu člověk může snadno sklouznout. ten materiál má v sobě něco tradičního, ale přitom působí tou úpravou moderně.

my si naopak myslíme, že jsi s tím tématem pracoval velmi citlivě… z lidové tradice tam zůstalo to dojemné, taková nostalgie. když jsi dělal kolekci inspirovanou romskou filosofií odívání, také se ti podařilo vyvarovat se stereotypních obrazů.... šiješ všechno sám, nebo máš krejčové a asistenty?

všechno si dělám sám. tím, že používám techniku drapingu, to znamená, že modeluji na figuríně, tak ty střihy jsou moje know-how a moc je nechci předávat dál. tentokrát jsem ale byl trochu na vážkách, dělal jsem 15 modelů, byla to vlastně moje první větší kolekce a bál jsem se, že to nestihnu. střihy jsem měl sice připravené asi půl roku dopředu, ale čekal jsem na ty materiály, než se podepíšou smlouvy a uzavře se spolupráce s vebou. měl jsem tam jeden prvek rukávů, který se pak odrážel na všech modelech a ten jsem si sám vymyslel, takže jsem to ani nemohl někomu zadat. objevil jsem teď ale super švadlenu, která mi pomáhá s těmi běžnějšími věcmi, se šortkami a tak.

teď máš těsně po přehlídce. chystáš něco v blízké budoucnosti?

těším se na výstavu, kterou chystá oldřiška křížová v rámci designbloku. pozvala na ní české designéry, kteří působí v londýně. bude tam něco i z téhle kolekce. tak na to se těším.

...a víc fotek bude v pátek!Komentáře

  • Admin

    VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE S... PAVLEM BERKYM.:... ano, je to slovenský folklor! A výhercem brokátových kraťásků je Iveta Kulíšková! Gratulujeme! :)

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!