TÝDEN S LUFT: SOUTĚŽ A ROZHOVOR

SOUTĚŽ S LUFT

tento týden soutěžíme o dvoudílné plavky od lindi urbánkové známé pod pseudonymem luft. pokud je chcete, stačí abyste správně odpověděli na naši soutěžní otázku - najdete ji TADY - a čekat, jestli na vás padne los (soutěž končí o půlnoci 15. července 2015). nápovědu hledejte jako obvykle v následujících řádcích. a za každý nákup od luft získáte kredit na další nákupy na molo7 - a pro tentokrát to nebude stovka, ale rovnou 200,- Kč!


ROZHOVOR S LINDOU URBÁNKOVOU / LUFT, PRAHA - ŽIŽKOV, ČERVEN 2015

odkud jsi, lindo, ze žižkova?

to ne, jsem z holešovic, z letný, ale stěhovala jsem se už asi dvanáctkrát. tady na žižkově už žiju deset let.

vím, že jsi studovala hollarku a na vysoký fotku. k uměleckému směřování tě inspirovala rodina?

vůbec. jednou na mě ale táta uhodil, co teda vlastně chci dělat a mě v ten moment jako první napadlo, že mě nejvíc baví kreslit. hollarka nemá žádné konkrétní umělecké zaměření, spíš všeobecné, a mě tam nejvíc bavila fotka, tak jsem v ní pak pokračovala na umprumce. později člověk narazí na to, že se musí nějak živit a já jsem zjistila, že mě fotka sice baví, ale v té volné formě, dělat ji na zakázku jsem nechtěla. navíc na to potřebuješ vybavení, které stojí hodně peněz, takže to na začátku vyžaduje velkou investici. koupila jsem si tedy radši dobrý počítač a začala jsem dělat grafiku. na hollarce jsem kdysi grafiku dělala, samozřejmě ručně, což je možná dneska trochu legrační, ale mě se to takhle líbí. doteď ráda dělám rukama - často detaily na šatech šiju ručně –, protože tím k věci získáš bližší vztah.

a grafiku děláš dál?

teď jsem na mateřské, trochu dělám trochu grafiku, trochu šiju, jistí nás ale hostel, který nás živí.

žižkov musí být pro mladý lidi ze západu celkem zajímavej...

to je.

jak se na umprumce učí fotka? jaký to tam bylo?

někteří lidé tam mají už od začátku komerční směřování, někdo víc umělecké. vede se tam ale na tohle téma diskuze. na technickou stránku se tam taky dbá, ale když někdo už od začátku ví, že se tím chce živit a vydat se na dráhu profesionálního fotografa, tak si většinou rovnou vybere famu. přijímal mě tehdy pavel štecha, který za pár let zemřel. Potom jsme to měli takový rozkouskovaný přes různý záskoky, ve finále jsem byla u ivana pinkavy a s ním jsem si názorově moc nesedla.

dělala jsi i stáž na jiném oboru? co tě ještě zajímalo?

byla jsem na avu. většinou je stáž na jeden semestr, já jsem si to ale prodloužila na dva. byla jsem na nových médiích.

kdy jsi školu dodělala?

v roce 2006.

a módní tvorba tě v době studií nelákala?

ani ne, haha.

šila jsi už odmalička?

to ne, já jsem se celkem dlouho bála šicího stroje. jednou jsem si totiž omylem prošila prst...

to snad ne, doufala jsme, že to snad ani nejde...

no jo, jde to. proto jsem si nejdřív šila v ruce, ale je to zdlouhavý, takže jsem nakonec svůj strach zlomila.

šicí stroj jsi si tedy pořídila až v dospělosti?

ano, dostala jsem ho od ježíška.

proč jsi začala šít?

často se mi stávalo, že jsem nemohla sehnat přesně to, co bych chtěla. někdy jsem v sekáči našla něco, co se mi líbilo, co má hezký střih, ale bylo to z materiálu, který není příjemný, nebo se mi nelíbila barva. nejjednodušší mi přišlo ušít si to sama. nejdřív ušiju šaty pro sebe jako prototyp a když mi vyhovují, ušiju další.

jak tě vlastně napadlo šít i pro další lidi?

pohnula mě k tomu kamarádka, které se moje šaty líbily a chtěla je i pro sebe.

plavky jsi začala dělat proto, že jsi nemohla sehnat plavky, které by ti vyhovovaly?

narazila jsem na krásnou plavkovinu a koupila jsem ji v několika barvách. na začátku mě inspirovaly hlavně ty krásné barvy. bavilo mě si s nimi hrát, skládat je dohromady...

vychází barevná skladba a střihy jen z tvých osobních preferencí, nebo se inspiruješ i nějakým konkrétním stylem či návrhářem?

já mám hrozně ráda třicátá až padesátá léta, filmy z té doby, architekturu... chtěla bych tu dobu zažít, třeba na jeden den, i když samozřejmě vím, že všechno tehdy nebylo ideální. u některých svých šatů si dovedu představit, že by do těch let mohly patřit.

podle čeho jsou tvé modely pojmenované?

to vychází z další mojí vášně: cestování. podnikla jsem výlet do brazílie, moc se mi líbí brazilská portugalština a názvy pláží. plavky jsou pojmenované po nich. taky mám ráda německo, kvůli bauhausu. někdy kolem roku 1996 byla v domě u černé matky boží výstava bauhausu, to mě hodně ovlivnilo…

když mluvíme o cestování, tak jsi zmiňovala, že sis některé hedvábné látky koupila na dovolené v thajsku...

jeli jsme vlakem asi sedm hodin do jedné tkalcovny, kde měli stav přes dvě patra a obsluhovalo ho několik lidí, kteří jeli nitku po nitce, dokonce tam i vařili larvy bource a sami hedvábí barvili. na místní poměry se látky prodávali za velké sumy, pro nás to bylo taky dražší, ale dostupné. jeden kus trvá utkat až čtyři dny... na hedvábí já hodně trpím, a tak jsem si několik kusů přivezla. udělala jsem z nich šaty, které jsou limitované látkou a nemůžu jich udělat víc.

moje věci vlastně charakterizuje neopakovatelnost. použiju například kousek darované nebo odněkud přivezené látky, ze kterého udělám jednu nebo dvě věci, ale nemůžu z něj udělat celou kolekci. to samozřejmě není správný přístup módního návrháře, ale já nejsem vystudovaný módní designér; dostala jsem se k tomu jinou cestou. jsem zvyklá šít hodně v ruce a často jdu 'od knoflíku'. vidím třeba na blešáku nějaký hezký knoflík a řeknu si, že bych s ním něco chtěla udělat...

chystáš se značku někam posouvat, nebo si to chceš dělat jen podle toho, co budeš potřebovat sama pro sebe?

je to úplně otevřené. začala jsem šít šaty, později kabáty a teď se zaměřuju na plavky. chvíli na něčem pracuju, a pak zase přejdu k něčemu jinému... Šaty ale určitě zůstanou.

máš zákaznice, kterým šiješ na míru?

to vůbec nedělám. v tom chci mít nějakou volnost... nechtěla bych, aby to sklouzlo k tomu, že budu šít jen pro peníze.

děláš si sama střihy, nebo používáš nějaké hotové?

moje věci mají většinou jednoduché střihy, vymýšlím je sama. často mě inspiruje něco, na co třeba narazím v sekáči. jednou jsem tam našla takové šaty z přelomu 70. - 80. let, ale z naprosto nemožnýho materiálu, anebo jeden oboustranný kabát, který měl skvělý střih.

impulsy tedy vychází spíš ze starších oděvů, z historie...

spíš tak. módní přehlídky a současné trendy moc nesleduju. jednou jsem dostala takovou knížku jak se stát módním návrhářem a je to fakt strašná sranda. přístup orientovaný na byznys mě nebaví...

děláš to proto, že tě to baví…

ano, jsem ráda, že na tom nejsem finančně závislá a nemusím dělat kompromisy. nevím, co bude za pět let, třeba se zase vrátím k volnému focení, nedokážu proto říct, kam se to posune. takhle jsem dělala grafiku naplno několik let a pak mě ta virtualita přestala těšit. na šití mě baví, jak mi to prochází rukama. chtěla bych v budoucnu mít nějakou dílnu s obchodem, ale bavilo by mě tam mít na prodej i zajímavé kousky nábytku, díky kterým by se ten prostor obměňoval.

hodně mě bere architektura. líbí se mi, jak jejím prostřednictvím člověk může dotvářet své okolí. a oděv zase dotváří člověka. tohle mě zajímá; vytvořit prostředí, ve kterém vyroste další generace a její okolí ji nějak zformuje.

reflektuješ architekturu přímo ve svojí tvorbě?

hodně mě baví funkcionalismus a brusel. často si představuju, že ten, kdo na sobě ty šaty má, se nachází v nějaké minulé realitě, v nějakém konkrétním dobovém interiéru.

děláš si pro luft sama grafiku a fotky?

logo a grafiku ano, ale jsem radši, když mi věci někdo vyfotí. spíš se v tu chvíli soustředím na to, aby šaty dobře vypadaly. naposledy mi fotky dělal adam křena.

vzhledem ke svým nedávným zkušenostem, neplánuješ dělat třeba těhotenské věci?

chystám šaty, které jsou vhodné i na kojení. vychází z šatů, které jsem nosila, když jsem byla těhotná; mají rozepínání až k pasu, ale dají se nosit i normálně. líbilo by se mi dělat variabilní šaty, které se dají nosit během těhotenství, ale i po něm.

teď máš malé miminko, chystáš vůbec s luftem něco nového?

dělám teď hodně plavky. nějaké právě chystám do nového obchodu v ostravě.

... a na víc fotek se těšte v pátek!Komentáře

  • Linda

    VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE S... LUFT: ... ano, je to hostel! A výhercem plavek je Alena Vaníčková! Gratulujeme :)

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!