TÝDEN S LAZY EYE: SOUTĚŽ A ROZHOVOR

LETNÍ SOUTĚŽ S LAZY EYE

v týdnu s lazy eye soutěžíme o krásnou bavlněnou švédskou košili. výherkyně si bude moci vybrat z několika proužkovaných variant, možná bude i nějaká kostičkovaná. soutěžní otázku, která je vstupenkou do soutěže, najdete jako obvykle TADY - na adrese molo7.cz/soutez!

zapojit se můžete od středy 23. do středy 30. července a pokud si během této doby od lazy eye něco pěkného pořídíte (vybírejte tady), po skončení soutěže vám připíšeme 500-korunový kredit zpátky na účet. hodně štěstí a užívejte léta!

ROZHOVOR S HANOU NOBLE / LAZY EYE, PRAHA – VINOHRADY, ČERVEN 2014

jak dlouho už funguje značka lazy eye?

už to bude dva a půl roku. předtím jsem si nechávala oblečení různě šít, občas mi něco ušila máma, oficiálně ale působíme od roku 2012. pracovala jsem tehdy v minty concept club a občas jsem dělala styling. mám doma spoustu vintage oblečení a doplňků, takže si ode mě lidi často půjčovali něco na focení, nebo si mě rovnou zvali na styling. tak to vlastně vzniklo. když jsem pak udělala šaty pro divoké matky a stajlovala focení pro bet orten, celý se to rozjelo. před rokem jsem se začala značce věnovat naplno a ostatní pracovní závazky jsem pustila.

jak jsi se dostala ke svojí zálibě ve vintage módě?

v tom hraje velkou roli moje babička. měla jsem po ní spoustu krásných šatů, když jsem chodila střední, ještě se jim neříkalo „vintage“. tehdy mi byly velký, ale časem jsem do nich dorostla a začala je nosit. pak jsem byla s manželem v americe a tam jsem si nakoupila věci z padesátých let a začala se o tu dobu víc zajímat. to je nějakých 5 – 6 let zpátky.

co tě na padesátých letech tak zaujalo?

líbí se mi dobová móda, vizuálně, protože je ženská. samozřejmě jsem si během dospívání prošla spoustou období a stylů, vždycky jsem ale měla ráda šaty. padesátá léta jsem měla hodně spojený s babičkou. došlo mi, že po ní spoustu věcí mám, začala jsem se s ní o tom bavit a získávat víc informací. když jsme se s lazy eye nakonec trochu rozjely, tak babička umřela. připadalo mi, jako kdyby mi dodala sílu. celý život mě vedla, abych dělala co mě baví. i díky ní jsem vystudovala dějiny umění.

co babička dělala?

babička byla doktorka. pocházela z východního slovenska, z chudých poměrů. byla hodně ambiciózní a dopracovala se na úspěšnou lékařku.

se značkou ti pomáhá tvoje maminka, která oblečení šije. jak máte práci rozdělenou?

já sháním staré střihy a látky. máma bydlí kousek za prahou a tam se odehrává výroba. šije se svojí kamarádkou hanou, se kterou těsně po revolucí šili oblečení pro děti. poslední rok je s námi ještě judita, která byla původně naše zákaznice, ale teď u nás pracuje v obchodě. její maminka byla v padesátých letech známá modelka. chtěli jsme to udržet rodinně, ale nejde to. ještě pro nás pracují dvě krejčové a asi se budeme muset rozšířit, protože nestíháme. máma teď spí pět hodin denně, jinak pořád stříhá. baví mě ale spolupracovat i s různými jinými rodinnými firmami a lokálními výrobci.

teď slavíte úspěchy, nebála jsi se do toho ale na začátku jít?

jasně, že jsem měla obavy. nevěděla jsem, do čeho jdu, jestli bude mít peníze… nakonec to ale vždycky klaplo. pracovala jsem a všechno, co jsem vydělala, jsem dala do látek. pak moje máma přišla o práci a já jsem jí nabídla, jestli pro mě nechce šít šaty. všechno se tak vyřešilo. myslím, že hodně lidí se do toho byznysu bojí jít, ale já myslím, že to jde rozjet i z mála; začít pomalu a postupně budovat. někdo si hned vezme velkou půjčku a uplete si tím na sebe hrozný bič a nakonec mu to třeba vůbec nevyjde. to je pak smutný.

ten virál s divokejma matkama, kde se objevily lazy eye šaty, vám tehdy asi hodně pomohl. zmínila jsi, že to vaší značku celkem slušně nastartovalo… jak ta spolupráce vznikla?

já jsem tehdy hodně fotila s bet orten, dělala jsem pro ní styling a ona mi řekla, že bude dělat video nové kavárně divoké matky a jestli bych jí nepůjčila svoje šaty. pak dělaly divoký matky rozhovor a fotoeditorial pro časopis marianne a bet mě opět oslovila na styling ve stejném duchu (video z focení najdete na stránkách marianne). časopis vyšel a já jsem se od té doby nezastavila. najednou mi začaly všichni psát a já jsem si z toho dělala legraci, hahaha, to se tím snad budu živit…. řekla jsem mámě, ať zkusí ušít nějaký sukně, no a ty se hned prodaly. pak jsme toho našily víc, začalo se to hodně půjčovat do časopisů a tím se to rozjelo…

čím jsi se živila, než jsi se začala naplno věnovat lazy eye šatům? stylingem?

stylistku jsem dělala spíš pro zábavu. chtěla jsem dělat dějiny umění, ale té práce v oboru je strašně málo. pracovala jsem v různých galeriích, ale to mě neživilo, musela jsem na nejrůznější brigády. pět let jsem dělala v kostele u pražského jezulátka, kde jsem prodávala suvenýry. tam skončili všichni, co se mnou chodili na vejšku, nejnižší titul tam byl mgr… pak jsem prodávala boty, pracovala v nejrůznějších obchodech, měla jsem i brigádu, kde jsem seškrabovala nedojezené jídlo v kantýně, no všechno možný… jsem za to ale ráda, jsem díky tomu pokornější a neodsuzuju lidi za to, jakou práci dělají.

vraťme se ještě jednou k té inspiraci padesátými léty. říkáš, že je pro tebe hlavní tvoje babička, nám se ale zdálo, že tě inspiruje spíš amerika tý doby?

asi jo. sem to přišlo o něco později, hodně lidí si tu tenhle styl spojuje spíš až s šedesátými léty. když se ale podívám na fotky babičky z padesátých let, tak ona nosila třeba podobný námořnický šaty jako tu máme teď. šaty nosila hodně, na tom si zakládala.

takže jde spíš o nostalgii po rodině, po babičce, než po té době…

s babičkou jsem měla hrozně hezkej vztah. i ta doba mě ale moc baví. vždycky se mi líbily starý filmy, nebo současný filmy o tý době. kdysi jsem taky sbírala staré prádlo, podvazky z padesátých let a tak.

všímáš si u zákaznic podobné nostalgie?

starší dámy občas přijdou a rozplývají se nad výlohou, kde vidí šaty nebo švédskou košili, co nosily zamlada. mladší zákaznice se o tohle příliš nazajímají. občas se setkám i s tím, že se maminky snaží koupit dceři šaty, které jí připomínají mladí, některým mladým holkám se to ale nelíbí…

na které kousky oblečení se lazy eye zaměřuje?

děláme hlavně šaty, ale i švédské košile a kalhoty. ty ale děláme spíš na zakázku. já bych se ráda vydala trošku jiným směrem, ale největší zájem je o šaty a sukně s puntíkama.

kam bys chtěla styl značky posunout?

retro mě baví stále, s tím bych si chtěla hrát dál. baví mě to ale kombinovat a dělat různé fúze. poslední dobou mě hodně baví sedmdesátá léta, protože dělám roller skate disco. začal se mi taky líbit northern soul, takže plánuju dělat dlouhý šaty a kalhoty. myslím si ale, že to na moje zákaznice bude moc brzy. chce to čas. nechci dělat prvoplánově trendy věci. ta padesátá léta se tak nějak sešla s mým dlouhodobým zájmem o tohle období. například se mi moc líbí čtyřicátá léta, ta ale u zákaznic zatím moc nerezonují. máme tu třeba šaty „marleine“, které podle mě klidně můžete nosit deset let, pokaždé je zkombinovat s různými doplňky a neomrzí vás. puntíky nebo jiné výrazné vzory vás za chvíli přestanou bavit.

kde sháníš střihy? máš i české zdroje?

mám některé české, mám spoustu časáků z třicátých a čtyřicátých let, pak mám ale i střihy z ameriky. tehdejší postupy byly přeci jen trochu jiné. kdybychom přesně kopírovaly původní střihy, dnešním zákaznicím by to nesedělo, protože ženy měly tehdy trochu jiné míry. kombinujeme taky více střihů dohromady. zákaznice často chtějí jenom tu retro sukni. padesátá léta nejsou ale jen o kolové sukni. mám moc ráda i úzké šaty, o ty je ale menší zájem. asi působí moc „normálně“.

vaše šaty stojí nejen na propracovaném střihu, ale i na dobré látce. kde materiály sháníš?

mám nějaké staré české látky, které jsem sehnala ve starých fabrikách, pak mám staré krojové látky, ale to se mi poštěstí jenom občas. nejčastěji mám látky z ameriky, kde mám jednoho skvělého dodavatele. nabízí úžasné dezény, nejlépe se ale prodávají pruhy a puntíky.

tvoří většinu vašich prodejů zakázky?

ne, to ne, zakázek máme sice hodně, hlavně šaty do společnosti nebo na svatby, ale ještě víc šijeme vlastní věci, a to ve třech velikostech. na zakázku šijeme spíš pro lidi s nekonfekční postavou.

plánuješ spolupráci s nějakými dalšími umělci nebo designéry? katalog ti například ilustrovala kateřiny kynclová, která letos absolvovala studium v ateliéru ilustrace a grafiky na umprum. nenapadlo tě třeba nechat si od někoho navrhnout speciální látku nebo potisk?

to bych moc ráda. už delší dobu něco plánuju s brněnskou umělkyní veronikou vlkovou, která dělá vizuály pro floexe, obaly na vinyly, atd. to už mám v hlavě několik let. dřív jsem měla s kamarádkou galerii a napadlo nás nechat udělat potisk na látky od umělců, které zastupujeme. teď se k tomu vracíme. veronika se chystá pomalovat plátno abstraktními kresbami a z těch látek se potom ušijí šaty. tohle bude asi moje nejbližší spolupráce.

co dalšího ještě do budoucna chystáš?

náhodou jsem se seznámila s jedním ševcem a chceme si od něj nechat udělat vlastní boty. stylem vycházejí ze starých bot, ale jsou udělané tak, aby se v nich dalo dobře chodit po městě. v padesátých letech ještě neuměly udělat podpatky tak dobře a boty tak nebyly moc pohodlné. pak bych chtěla i vlastní prádlo; na to se možná taky s někým spojím. trochu jsme už začaly s retro sportovními oblečky, máme třeba plavky – opalovačky. chtěla bych se ale ještě pustit do retro oblečení určeného pro jízdu na koni, na kolo, nebo na golf.

video z návštěvy hany noble aka lazy eye najdete v našem pondělním článku. na další fotky se těšte v pátek!Komentáře

  • Admin

    VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE S... LAZY EYE:... ano, byla to její babička! A výhercem švédské košile je Klára Langerová! Gratulujeme! :)

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!