TÝDEN S KZNR: SOUTĚŽ A ROZHOVOR

SOUTĚŽ S KZNR O RUČNĚ ŠITÝ OBAL NA LAPTOP

k týdnu s janem kožnarem patří samozřejmě i soutěž. tentokrát můžete vyhrát ručně šité pouzdro na míru vašeho laptopu. vyrobeno je z kvalitní vlněné plsti s detaily z medově hnědé kůže a vyšívaným morfologickým motivem. soutěžit o něj můžete TADY a máte na to celý týden, přesněji do půlnoci 25.2. 2015. a pokud si tento týden od značky kznr něco koupíte, připíšeme vám na účet stokorunový kredit jako bonus!

ROZHOVOR S JANEM KOŽNAREM / KZNR, PRAHA – DEJVICE, LEDEN 2015

odkud pocházíš?

z podhůří orlických hor.

čím jsi původně?

nejdřív jsem studoval bakaláře na architektuře v liberci a teď dodělávám architekturu tady v praze na čvut. praha byla pro mě velkej šok. jednak změna školy, ale i život v jiném městě. vyrábění věcí rukama byl určitě taky částečně únik od nekonečné práce na počítači...

jak dlouho je děláš a proč vyrábíš zrovna obaly na notebooky a futrály na tužky?

dělám je asi rok. nejdřív jsem si je dělal jen tak pro sebe. když jsem něco potřeboval a nic se mi nelíbilo, tak jsem si to vyrobil. pak jsem pár věcí udělal pro přátele, rodinu, jak to tak bývá, pak jsem si to nafotil a dal na internet... vzniklo to takhle pozvolna. většinou dělám věci, až když je po mně někdo chce; reaguju na impulsy zákazníků, kteří mají svoji představu, chtějí něco trochu jinak než je běžně dostupné a já si pak sednu a vymyslím, jak by se to dalo udělat. jeden kamarád po mně například chtěl super jednoduchý obal na iphone6, a když jsem ho udělal, chtěli ho pak i další. tak vznikla většina mých věcí.

jak jsi se to naučil? dělal jsi dřív něco rukama? uměl jsi šít?

když jsem byl mladší, nebo spíš malej, tak jsem pořád něco kutil. šili jsem si věci na hokej a tak. když to člověk neměl, tak si to prostě zkusil ušít. ale na stroji jsem šít neuměl vůbec, to se učím až teď. z domova jsem si přivezl tuhle starou ladu. na začátku jsem neměl důvod, protože jsem uměl dobře šít v ruce a výsledek se mi často líbil i víc, protože to nevypadalo tak „strojově“. pak jsem ale zjistil, že se to dá ušít hezky i na stroji.

jak to děláš s kůží? zvládne ji prošít i běžný stroj?

používám slabou kůži, takže to zvládne a navíc si s ní různě hraju, okraje si ručně tenčím, takže s prošitím není problém. mám ještě novější stroj, se kterým jsem chvíli šil, ale pak jsem zjistil, že ta stará lada mi vyhovuje víc. je spolehlivější a jak je těžká, i tužší materiály zvládá.

jaký byl úplně první produkt, který jsi vyrobil?

práci s kůží jsem se učil na věcech, které jsem viděl na internetu, protože jsem věděl, že to bude fungovat. tak vznikly první prototypy peněženek - pro přítelkyni, pro mě, a tak. nakonec jsem je ale začal dělat trochu jinak, protože jsem pracoval ručně a tudíž jsem je nemohl dělat přesně tak jako se dělají produkty na stroji. má to jiné zákonitosti. na začátku jsem se taky musel naučit pracovat s materiály, protože do té doby jsem jen navrhoval na papíře. nejvíc mě baví dělat věci na míru podle individuálních potřeb klienta, tomu rád věnuju čas a energii.. některé věci jako třeba pouzdra na myš, která dělám dlouho, jsou už skoro rutina a nemusím nad nimi tolik přemýšlet.

jaké produkty/doplňky máš aktuálně v repertoáru?

pouzdra na psací potřeby, pouzdra telefony a na notebooky... těmi to vlastně vzniklo; jak jsem pořád cestoval a přecházel mezi domovem, školou, ateliérem a prací a potřeboval jsme mít svoje věci pohromadě a v bezpečí. hodně si svých věcí vážím a chci, aby mi dlouho vydržely, takže jsem je chtěl co nejméně opotřebovat. udělal jsem si tedy pouzdro na počítač a na myš.

proč na myš?

ta myš je krásná a mně se bytostně příčilo hodit ji jen tak do brašny se všema dalšíma věcma. tady na stole mám úplně první prototyp. udělal jsem ho pro kamarádku - byl to vlastně její nápad, že ho potřebuje, pak i pro sebe a vyfotil jsem ho a dal na internet. napsali mi pak z nějaký korejský firmy, že by to chtěli prodávat. chtěli asi stovky kusů, haha, jenže já to dělám spíš ručně, na objednávku. pak jsem taky vyrobil pár peněženek; přestala mě bavit velká peněženka, tak jsem si udělal malou, ale větší velikosti mám taky. nedávno jsem taky začal dělat takový pásek přes sešit, kam se dají zastrčit tužky. na základě toho zase vznikly další drobné předměty, například firemní vánoční dárky pro jednu marketingovou agenturu. kdyby mi zbyla energie a měl bych na pomoc ještě někoho dalšího, mohlo by toho být víc. spoustu nápadů mám rozskicovaných, ale zatím nemám na to je dotáhnout.

o co je největší zájem?

dřív jsem dělal hodně obalů na bílou myš k macbooku, teď hodně pouzder na tužky. oblíbená je hlavně šedá barva. velkých obalů z kůže jsem se snažil dělat co nejméně, ty spíš vznikly na konkrétní přání zákazníků. s tím materiálem je to pro mě totiž takový ošemetný... výhledově bych se chtěl pokusit sehnat nějakou alternativu ke kůži. stále řeším, jak sehnat kvalitní materiál, se kterým člověk nebude mít problém...

myslíš problém etický, nebo dodavatelský...?

etický. raději bych používal něco jiného než kůži zvířat... teď jsem zjistil, že kůže v medové barvě, kterou jsem používal, už nebude a já jsem vlastně rád. úplně jsem si uvědomil, jak se mi ulevilo, když jsem se to dozvěděl. budu ale muset o to víc pátrat po nějaké náhradě, ale zatím nevím, jak najít dobrý syntetický materiál, ani nevím, jestli pro mě bude ještě akceptovatelný. líbí se mi totiž, že přírodní materiál sám stárne, má svůj charakter. nejsem si jistý, jestli se umělý materiál bude chovat podobně. ty věci dělám, protože se mi líbí a pokud se mi materiál líbit nebude, asi mě přestane bavit je vyrábět. zatím ale hledám něco, co by mělo vhodné parametry a u čeho bych nemusel dělat etický kompromis. vím už z dřívějška o nějakých britských dodavatelích, takže to zkusím. zatím jsem dělal veganské doplňky jen pro moji sestru. ona mě v tomhle ohledu hodně ovlivnila.

kromě kůže používáš ale i vlněnou plsť...

pokud člověk nosí věci z vlny, ví, že ten materiál je svým způsobem nenahraditelný. z etického hlediska tam vidím přeci jen rozdíl.

kde ji kupuješ?

momentálně ji kupuju v zahraničí. nějakou plsť jsem nakoupil i v brně, to byla 80% vlna, ale pak jsem objevil 100% vlněnou plsť z německa a ta je přeci jen o něco kvalitnější. nežmolkuje a po roce vypadá skoro pořád stejně.

tvoje doplňky působí hodně tradičně, a to nejen díky ruční práci a zvoleným materiálům. co tě ovlivňuje esteticky?

myslím, že se v nich určitě odráží skutečnost, že jsem architekt. první věci jsem si kreslil do sešitu stejně jako návrh domu: řez, půdorys, atd. teď si to kreslím už v cadu, tím pádem si myslím, že by to nějaká schopná dílna mohla podle těch výkresů klidně vyrobit. zásadní je pro mě geometrická čistota. rozhodl jsem se třeba, že udělám válcovité pouzdro na tužky, čistý válec. pouzdro na iphone6 jsme zase vymysleli s kamarádem, který ode mě chtěl pouzdro, které by bylo co nejjednodušší. ve velkém se to ale dělat nedá, je to pracný a náročný na přesnost. ale asi to tak moc lidí nedělá, a proto to na internetu tolik zaujalo. často tak objevím nový postupy, který by se daly používat v mnohem větší šíři variant a velikostí, ale nemám na to sám kapacitu.

možná i proto, že máš věci hezky nafocený. na internetu je hodně důležitá prezentace. ty si všechno fotíš sám?

ano. fotím doma v improvizovaným studiu. snažím se, aby to působilo tak, jak to na mě působí v reálu, aby bylo poznat, v čem to je výjimečný, aby vyniklo ruční zpracování a charakter materiálu. všechno si dělám sám, kromě fotek jsem si navrhl i logo; vzniklo tak, že jsem původně chtěl, aby se dalo vyšít jedním tahem.

říkal jsi, že potom, co jsi první pouzdra ušil pro sebe a pro svoje kamarády, jsi dal fotky na internet. kam jsi je nahrál?

udělal jsem si profil na etsy.com a mělo to celkem ohlas. vlastně i teď víc prodávám v cizině než u nás.

co chystáš dál? kdy budeš končit školu?

teď v létě.

plánuješ se pak věnovat architektuře?

ano, baví mě to. je to pro mě ale hodně práce hlavně na počítači, ve sféře obrázků a digitálních věcí. z téhle rutiny generování obrázků a návrhů mi pomáhá právě ruční práce. když pak potkám někoho, kdo má něco, co jsem vyrobil, mám z toho dobrej pocit. s domy to je podobný, ale na samotnou stavbu už nemám žádný vliv. tady mám vše pod kontrolou včetně realizace, která je jen na mně, a proto mě to asi tolik baví. možná pojedu po škole na nějakou stáž do ciziny, ale ještě nevím.

a značka doplňků zatím zůstává jen jako tvůj koníček?

přesně tak. musím říct, že obecně nemám moc rád věci. mám jen to, co používám a nestojím o zbytečnosti. mám jednu tašku, kterou jsem dostal a nemám potřebu si kupovat nebo šít jinou. hrozně moc mě baví ty věci dělat, ale ne jednu dokola, spíš je vyrábět na míru, nebo vymýšlet nové produkty. nebaví mě ale propagace a ty věci okolo. na to bych musel mít ještě někoho druhého.Komentáře

  • Linda

    VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE S... KZNR: ... ano, Jan Kožnar pracuje se 100% vlněnou plstí! A výhercem pouzdra na notebook je Alžběta Nováková! Gratulujeme! :)

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!