TÝDEN S KATEŘINOU REICHOVOU: SOUTĚŽ A ROZHOVOR

SOUTĚŽ O ŠPERK OD KATEŘINY REICHOVÉ

tento týden soutěžíme s kateřinou reichovou, designérkou, která chce dělat šperky budoucnosti. vyhrát můžete přívěsek stick vyrobený z jejích oblíbených materiálů: akrylátového skla a nerez oceli. soutěžit můžete od středy 11. do středy 18. června, a to na www.molo7.cz/soutez/, tedy přímo TADY. pokud si tento týden od káti něco koupíte, získáte ještě bonusový 100-korunový kredit na další nákupy.

šperky katerina reichova najdete tady.

ROZHOVOR S KATEŘINOU REICHOVOU, PRAHA - STRAŠNICE, KVĚTEN 2014

jak jsi se dostala ke šperku?

ke šperku jsem se dostala přes mojí kamarádku, aničku. studovala jsem s ní na hollarce. já jsem se specializovala na keramiku, ale ona chtěla dělat šperk. dlouho se připravovala na umprumku, a pak se dostala do ateliéru k.o.v. k evě eisler a já jsem jí celou tu dobu pozorovala. ona pak po roce odešla; původně se totiž hlásila k profesoru v.k. novákovi, který si ji sice u přijímaček vybral, pak už ale na umprumce nebyl. já jsem k němu nakonec v plzni přeběhla z ateliéru keramiky.

takže po hollarce jsi nastoupila na ústav umění a designu do plzně...

ano, studovala jsem tam 4 roky keramiku, 3 roky na bakaláři a rok na magisterském. moc mě to nebavilo; přišlo mi, že už jsem vyčerpala všechno, co jsem mohla a zkusila jsem se tak přihlásit na design kovu a šperku k profesoru novákovi. a k mýmu úžasu mě vybral.

studovala jsi u v.k.nováka tři roky. jaký to bylo?

pro mě to bylo naprosto zásadní, tam jsem se našla. neumím si teď představit, že bych se živila keramikou… na střední jsem dělala takový volný věci, objekty, pak jsem přešla na ústav a najednou se po nás chtěly ty hrníčky, který mě vlastně vůbec nezajímaly. volnost tam v porovnání se střední nebyla vůbec. celý ty 4 roky bylo všechno pevně daný, děláte věc do zahrady, musí to být takhle velký… nešlo se v tom vyřádit. pro mě to pak bylo u nováka osvobození; konečně jsem si mohla dělat, co jsem chtěla. novák byl úžasnej.

vzhledem k tvému backgroundu v keramice bych možná čekala jiný umělecký výraz, než to, co předvádíš ve šperku. inspiruješ se futurismem, používáš nerez a máš takový přísný, technický styl...

byla jsem sama překvapená, že mě ten technický přístup začal bavit. úplně jsem se v tom našla. hned v prváku jsem si vybrala jako téma šperk budoucnosti a držela jsem se toho celé studium, až doteď. za svou první klauzurní práci, kolekci šperků mullatem, jsem potom vyhrála třetí místo ve studentské soutěži (cena za dobrý studentský design 2011). moji spolužáci, kteří předtím studovali v turnově [supš turnov, kde se vyučuje tradiční zpracování kovu a zlatnictví], mi říkali: „ty jsi dobrá, ty si sem přijdeš, na šperk jsi skoro ani nesáhla a hned vyhraješ nějakou cenu.“

z čeho vychází tvůj zájem o budoucnost?

odjakživa mě bavily sci-fi filmy a literatura. budoucnost mě fascinuje. překvapilo mě, že o ty moje futuristické věci byl tak velký zájem, ozvaly se mi i z wall street journal a nějaké moje šperky nafotili. z toho jsem byla úplně unešená.

jak na tebe přišli?

našli si mě na internetu, asi díky tomu, že jsem vyhrála 3. místo v tý studentský soutěži. psali článek o futurismu a tohle jim zapadlo do kontextu. byla to teda neuvěřitelná akce; ozvali se mi v pátek večer, že to v úterý potřebujou mít na manhattanu a ve středu fotěj. navíc o víkendu nefungoval fedex, takže já jsem se celej víkend klepala, aby to vůbec vyšlo. povedlo se to a nakonec z toho mám dvě krásný fotky… uvědomila jsem si díky tomu, že moc lidí tyhle futuristický věci asi nedělá.

posílala jsi jim do new yorku i ta obří ocelová křídla signalix?

nene, ty jsme dělala později jako diplomku. ty jsou opravdu moc velký. mám je doma v bedně, v takový etuji, která mi zabírá půlku bytu. jestli půjdu na designblok, tak je tam vemu. ve škole mi vyčetli, že křídla jsou krok do minulosti, da vinci a tak, mě ale lákalo vyzkoušet si ten mechanismus. od toho je člověk přece na škole, aby si to vyzkoušel. ...a já z těch pokusů teď čerpám.

na designblok se chystáš letos poprvý?

ano. zatím jsem svoje věci nikde neprezentovala.

na šperky, které jsou určené k prodeji a nošení, používáš nerezovou ocel a akrylátové sklo. proč tyhle materiály?

mám je ráda. plexisklo je ve finále často dražší než nějaké drahé kovy. já sháním plexiskla, která jsou netradiční. kdybych chtěla tuhle destičku [ukazuje na jeden zvlášť pěkný vzorek plexi], kde jsou dvě barvy, bude mě to stát 40 tisíc za 2x3 metry, a to by mi jich ta firma musela vyrobit nejméně pět, aby se jí to vyplatilo. lidi to většinou vnímají jen jako plast, jako obyčejný materiál a touží víc po vzácných kovech a drahokamech...

...který vykutali otroci někde v dolech…

no, je to paradox. pro mě to plexisklo představuje větší luxus..

jaký využíváš při práci postupy?

pracuju převážně s nerezovou ocelí, takže vůbec nepoužívám tradiční šperkařské techniky, , ale většinou strávím spoustu hodin u počítače, kde si šperk narýsuju, aby bylo možné ho vylejzrovat. nerez se pak ještě musí vyleštit, aby ty hrany byly měkký. to je někdy na dlouho, ale já mám ráda, když jsou ty plochy rovný a hladký, takže hodiny ještě brousím a leštím.

když se ještě jednou vrátíme k té inspiraci budoucností - nějak se pořád nemůžeme srovnat s tím, že tohle vzniklo tady a ne někde v cizině - našla jsi pro svoje nápady podněty někde ve světě? inspirovala jsi se třeba nějakými cizími designéry nebo šperkaři?

koukala jsem se po inspiraci na internetu, ne v tom smyslu, že bych kopírovala, ale našla jsem si spoustu fotek. u těch brýlí jsme dlouho tápala a dívala jsem se pořád po helmách. pak jsem si to nějak dávala v hlavě dohromady... na to bylo dobrý, že jsem 7 let dojížděla z prahy do plzně. nejvíc věcí jsem tak vymyslela v autobuse.

tak ještěže jsi v tý plzni nebydlela…

byla jsem tam přes týden na privátě, ale na víkendy jsem jezdila pryč. cesty tam a zpátky pro mě byly vždycky relax, poslouchala jsem hudbu a v hlavě si skládala „3-déčko“. hned jak jsem dojela domů, jsem si to nakreslila.

a na zahraniční stáži jsi nikde nebyla?

nebyla.

hem studia jsi určitě musela hodně investovat do materiálů. studium designu šperku není úplně nejlevnější. sehnala sis sponzory, nebo tě podpořili rodiče?

no, napůjčovala jsem si nějaké peníze a teď to splácím. zas mě ale překvapilo, že na škole dělala spousta lidí klauzury z materiálů, které nejsou stálé a časem začnou korodovat. proč to takhle vůbec dělat? za rok to přece bude vypadat úplně jinak. já mám ráda materiály, které jsou trvanlivé. chci si být jistá, že co vytvořím, vydrží na věky.

co chystáš do budoucna?

ráda bych se tím šperkem začala živit, což se mi zatím nedaří. chtěla bych dělat dál futuristické objekty. zatím neznám moc lidí, se kterými bych to mohla nějak propojit, třeba na módní přehlídku atd., ale třeba časem. taky se snad letos dostanu na designblok, kde bych mohla získat nějaký kontakty. taky si plánuju pořídit soustruh. budu si tak moct vyrobit součástky, který potřebuju.

koho máš ráda z českých šperkařů?

danu bezděkovou a taky markétu richterovou.Komentáře

 • Linda

  Ihned, jakmile mi odpovíte na emaily, které jsem Vám posílala 20.6. a 23.6. - dotazovala jsem se v nich na adresu, na kterou si přejete zaslat výhru :) Bohužel jsem neměla žádný jiný kontakt na Vás, mimo emailu, pod kterým jste odpovídal na otázku v soutěži.

 • vaclav.dobal

  Kdy mi výhru odešlete? Václav Dobal

 • Linda

  VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE S... KATERINA REICHOVA:... ano, bylo to v Plzni! A výhercem přívěšku Stick je Václav Dobal! Gratulujeme! :)

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

 • Kvalita a originalita

  MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

 • Designéři

  Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!