TÝDEN S 2d3D: SOUTĚŽ A ROZHOVOR

SOUTĚŽ S 2d3D

tento týden hrajeme o geometrický šperk od 2d3D. na adresu soutez@molo7.cz nám napište správnou odpověď na otázku 'kde se petra a martina z 2d3D potkaly?'

a) při studiích architektury

b) v architektonickém studiu

hrajeme do středeční půlnoci 18.12.. výherce pak náhodně vylosujeme. a pokud si tento týden koupíte něco od 2d3D, připíšeme vám po skončení akce 100 kč zpátky na váš účet! (platí od středy 11.12. do středy 18.12.).

ROZHOVOR S MARTINOU BÍLKOVOU A PETROU HLAVÁČKOVOU / 2d3D, PRAHA - VRŠOVICE, PROSINEC 2013

jak jste se vy dvě daly dohromady coby tvůrčí duo?

M: bydlely jsme spolu na koleji v liberci.

P: … byly jsme k sobě přidělený.

M: já jsem byla v prváku, péťa byla ve čtvrťáku. pak šla péťa na praxi a já jsem zůstala ve škole, ale vídaly jsme se dál.

P: po nějakém čase, když jsme obě už byly v praze, jsme se sešly a říkaly jsme si naše zážitky z reality.

obě jste vystudovaný architekty a obě se architekturou i živíte?

M: ano, obě.

P: říkaly jsme si právě, jak je blbý, že ty naše zakázky trvají dlouho. než se člověk dostane k něčemu, co může vidět. obě jsme pracovaly v kancelářích, kde ty projekty jsou trochu větší, trvá třeba několik let než si na to můžeš nějak sáhnout.

M: sedíš v kanclu, klikáš a pak z toho třeba nic není...

P: celou svojí praxi po škole jsem strávila prací na projektu, z kterýho nic není, a pak jsem odešla na mateřskou. samozřejmě se dostaneš i k jiným zakázkám, ale tohle byla ta hlavní... no tak jsme si vzájemně stěžovaly, jak tohle je blbý a na škole jak to bylo lepší, když jsme za půl roku měly hotovej projekt... tak jsme si říkaly, jestli nezkusíme udělat něco, co by bylo rychlejší, co bysme hned zrealizovaly a dalo by se na to sáhnout. bylo by to takový zadostiučinění týhle frustraci.

M: řekly jsme, si, že zkusíme šperky. původně jsme je chtěly ze dřeva, ale nechaly jsme si vyvzorkovat jednu věc a dopadlo to dost bídně, tak jsme to zkusily z toho plastu a hned napoprvý jsme byly z výsledku úplně nadšený.

P: děsně se nám to líbilo.

M: a od tý doby to začlo fungovat. nepovažujeme se za žádný šperkařky, prostě to je spíš forma, jak se vyjádřit ještě jinak než skrze architekturu. při té naší hlavní práci navíc vzniká spousta 'odpadu'. když člověk modeluje návrhy na počítači, vytvoří tak spoustu vizuálně zajímavých věcí, které ale nejsou nikde použitelné. tohle je pro nás způsob, jak je využít... teď bysme od toho chtěly zase spíš upustit a začít dělat nový věci. už nechceme nic lepit...

nový věci v tom smyslu, že byste to jenom vymyslely, pak zadaly výrobu a přijelo by to hotový?

M: no, ani ne, spíš aby všechno drželo a fungovalo tak, jak má.

P: mirek, který s náma spolupracuje, je hodně pečlivej... ale to dokompletování, kdy třeba lepíme brožový můstek, to se nám moc nezamlouvá. teď chceme zapracovat na tom, aby to bylo kompletní se vším všudy a posunout se dál, neorientovat se jenom na ten šperk a na nositelný věci, ale zvětšovat to měřítko.

nedávno jste navrhly tzv.stratocoiny. o co vlastně jde a jak jste se k tomu dostaly?

oslovil nás petr bakoš, manžel josefiny (chi-chi), abychom navrhly stratocoiny, takový mince, který se vynesou balónem do stratosféry, pustí na zem a sběratelé po nich pak pátrají. na idnesu bylo hlasování, kde si lidi měli z těch návrhů vybrat. bylo to docela vtipný, protože tam hlasovali běžný lidi a ti stratocachisti se sekli, že si chtěj vybrat svůj vlastní. vybrali si potom bílej diamant.

šly jste taky hledat?

M: haha, nene. ale předevčírem nám volali, že chtějí dávat do obchodů sběratelskou edici, že o ty mince je zájem.

P: každý coin má svůj unikátní kód, takže je to sběratelský kousek.

odkud vlastně pocházíte?

M: já jsem z jičína a petra z jihlavy, ale teď obě žijeme v praze.

pracujete jako architektky... to máte něco spolu nebo pracujete pro nějaké větší studio?

M: pracujeme pro schindler seko. je tam asi 18 lidí.

P: výhodou je, že mají projekty, ke kterým by se člověk v našem věku jen tak nedostal. účastní se i dobrých soutěží. člověk tu pronikne do celé té struktury a zjistí, jak to chodí. šéfové tě zatáhnou do celýho toho procesu, chodíme s nima po úřadech, chodí se prezentovat na památkáře...

M: ...vyjednáváme s investorama a jsme všeho součástí.

to je náhoda, že jste skončily ve stejném studiu? nebo to byl záměr, že jste kamarádky? z koleje do kanceláře?

P: my jsme se tam právě minuly. já jsem akorát odešla na mateřskou, když tam martina nastoupila.

M: ale dělaly jsme spolu jednu architektonickou soutěž. to péťa byla těhotná.

P: to jsem se skoro nevešla k rýsovacímu stolu.

M: jojo, měla to velký břicho. pracovaly jsme na tom celou noc do 4 do rána a pak jsme to jely tisknout do copy general... to si dobře pamatuju.

jak vlastně funguje vaše spolupráce? máte takový rozpoznatelný, technický styl, který prozrazuje vaši původní profesi...

P: to tak přirozeně vyplynulo.

M: já už vůbec nevím, jak to vzniklo, ale hodně jsem si hrály s 3d efektem ve 2d, každá jsme něco udělala a pak jsme se sešly a řekly si, tohle jo, tohle ne.

P: zjistily jsme, že se nám líbí podobný věci. jak člověk hodně chodí na ty prodejní markety, spousta věcí je hodně komplikovaných na pozornost a na pochopení. obě dvě to máme srovnaný tak, že chceme dělat věci spíš čistší a jednodušší, aby toho efektu nedosahovaly přepálenýma prostředkama...

kdo si pořizuje 2d3D šperky?

P: široká škála lidí. padesátiletá paní i holky jako my.

měly jste vždycky rády rýsování a matematiku?

M: já teda matiku určitě ne, haha. rýsování mě bavilo víc. z deskriptivy jsem pak i maturovala. nebylo to ale na škole úplně běžný, naposledy tam z deskriptivy maturoval někdo pět let přede mnou.

nejde vám jen o módu a šperky, ale lákají vás i interiérové objekty. jste ve fázi prototypů nebo se dají už objednat?

M: dají se už objednat. teď máme na designsupermarketu vystavený i objekt na výstavě red design, červenou nástěnnou konstrukci. chceme to dělat dál, máme spoustu nápadů, ale je to finančně náročný...

říkaly jste, že něco svařoval martiny táta...

M: haha, to jo, ale to bylo jen tak, že má svářečku a garáž, ale ty naše další nápady už realizovat nebude...

máte problém na to někoho v čechách sehnat nebo se to dá, ale je to moc drahý?

P: je to taková kombinace obojího.

M: teď jsme si vymyslely novou kolekci a pak jsme zjistily, že to neumí nikdo udělat.

co je vlastně tenhle masivní prototyp zač? vypadá to trochu jako těžítko...

M: zkoušely jsme různý tloušťky, abychom zjistily, jestli to je možné vyrobit i s těmi detaily. chtěly jsme, aby to bylo trochu přepálený, aby to byly mega náramky a prsteny, náušnice z tlustých desek...

P: chtěly jsme se trochu odpíchnout od těch plochejch záležitostí...

a jít víc do 3d.

M: no, přesně.

co vás k tomu inspirovalo?

P: ten princip byl takový, že je jednoduchá velká hmota, logická a přísná a v ní se mají objevovat chaotický vstupy a dělat tam nepořádek, narušovat tu hlavní masu.

M: základem je, že ty linky jsou maximálně přesný a jemný, aby vytvořily kontrast k tý velké hmotě kolem. musí to ale být tip top a to byl právě trochu problém. nikdo to nebyl schopen udělat na tom 3d portu. týpek mi nejdřív řekl, že jo, není problém, pak jsme rozpracovaly návrhy a on řekl, že to vlastně vůbec nejde, že to bude oranžový a bude to stát 6 tisíc jeden kus... původně jsme taky chtěly ty vstupy různě hluboký, ale to nám zatím nikdo neudělá.

P: a pořád tam je takovej ten 2d3d efekt... když se modeluje, existuje takový příkaz 'extrude' - něco je v půdorysu a vytáhne se to do prostoru. to je ten princip, že něco, co je v ploše, získá hmotu. souvisí to tak pořád s tím, co jsme dělaly dřív, ale je to něco trochu jinýho.

kam se chcete dál posouvat? teď je 2d3Dspíš volnočasová věc. chtěly byste se tím někdy živit?

M: no, to bysme určitě chtěly, ale asi nejen těmi šperky. chceme to mít propojené s architekturou a dělat to samy.

P: ideální by bylo, abychom nebyly na nikom závislé, mít vlastní studio. to teď zatím nejde, ale je to meta, které bychom chtěly dosáhnout.

tak ať vám to jednou vyjde!

... na celý fotoreport z návštevy u 2d3D se můžete těšit v pátek! na video se ale už teď můžete podívat SEM!Komentáře

  • Linda

    VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE S 2d3d:...ano, bylo to při studiích architektury! A výhercem originálního šperku od 2d3d je Denisa Dolanská! Gratulujeme!

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!