SAKRA CO JE TOHLE?! ŠPERK VOE!

tereza@glwflw.com
24.4.2014 ve 14:54

Co je to šperk? Musí to být z kovu nebo plastu? Musí to být hmatatelné a trvalé? Co by se stalo, kdybychom zavřeli do vězení všechny naše předsudky a nechali chvíli řádit ségry Fantazii a Představivost? Naušnice by najednou rostly na chodníku, perly by se točily kolem stromu, prsteny by se na prsty tiskly, náhrdelníky by tvořil stín. Třeba.

Pamatuji si na první moment, kdy začala má úchylka, které říkám “všechnoješperkismus”. Do ateliéru přišel rozjásaný pan profesor V.K.Novák, že má zlomenou ruku. Hm, občas býval dost bláznivý, ale juchat ze zlomeniny?! No, Vráťa nicméně za minutku dodal, že má konečně pořádný šperk, totiž destičku v lokti...

Na všechno existují různé úhly pohledu, to je krásný fakt. A mnohdy to nemusí ani bolet. Třeba holandská šperkařka Liesbet Buscche si v projektu Urban Jewellery všímá městských prvků a vytváří z nich nadrozměrné šperky, sochy, naušnice pro ulici nebo brož pro značku. Šperkařská legenda Ted Noten zase šperky zavřel do automatu na jídlo a v projektu Be nice to a girl buy her a ring jste si za necelé tři eura mohli pořídit červený prsten na papírovém podnosu. Všechnoješperkismus ale řádí I v České republice, třeba Eliška Lhotská vytvořila náhrdelník ze stínů, Alžběta Dvořáková vykouzlila dokonalý šperk z brindáku, já (trochu si tu přihřeju polívčičku..) od roku 2010 umísťuji různě po městech, českých I zahraničních, prsteny – razítka Street Ring. Jsou v Praze, v Brně, ve Špindlu, Berlíně, ve Vídni a stále přibývají další, nicméně je celý projekt taková óda na dočasnost. Pokud byste si rádi pověsili Street Ring ve svém okolí nebo doma v obýváku, máte možnost – za 450 korun si ZDE na MOLO7 můžete pořídít SR balíček a razítkovat cokoliv vás napadne.

A že šperky nejsou jen pro lidi na závěr dokazuje skvělý šperkař Gisbert Stach, který perlami obdaroval před několika lety jeden strom a nyní můžeme my všichni sledovat, co strom na to. Zatím se zdá, že se mu to velmi líbí, perly začal obrůstat a vytváří si tak svůj vlastní náhrdelník, který s ním roste a mění se každým dnem.

Tak, I koncept může být sranda. Amen.

PS: O špercích nešpercích si skvěle popovídáte třeba s holkama v galerii Září nebo s kurátorkou galerie We exhibit Monikou Hankovou. Doporučuji sledovat jejich sociální sítě, jedna zajímavost za druhou..

PS2: Nedávno zesnulého šperkaře, sochaře, vizionáře, autora pražského Metronomu, profesora V.K.Nováka připomíná výstava v Roudnici nad Labem, k vidění až do 15. června.

Domácí úkol:

Eliška Lhotská: https://www.molo7.cz/vnuk/ (stínové náhrdelníky: https://www.youtube.com/watch?v=kxPoYx5-gisbertstach.wordpress.com

www.tednoten.com

www.streetrings.infoKomentáře

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!