Přenádherný svět Secese v Obecním domě v Praze

Kirgyt
19.3.2014 ve 13:13

Uměleckoprůmyslové museum v Praze otevřelo v Obecním domě výstavu Secese/Vitální umění 1900, která prezentuje to nejlepší z užitného umění a uměleckého řemesla ze svých rozsáhlých sbírek. Setkat se na ni můžete s díly takových velikánů, jako byli např. Toulouse-Lautrec, Mucha, Klimt, Kotěra, Chéret, Tiffany, Lötz, Gallé, Hoffmann, Preissig, Bílek, Daum, Majorelle, Marold, Olbrich a mnoho dalších. Ukázaný jsou mistrovské práce české a evropské secese ve všech oblastech životního stylu, včetně módy a šperku, sklářské tvorby či keramiky, nábytku a stolovacího náčiní, lustrů, ale i ve vizualitě dobové reklamy.

Secese bývá charakterizována jako umění závěru jedné epochy – období nazývaného fin de siècle, jehož ornamentální styl často evokuje snění, únik před narůstajícím sociálním i duchovním napětím doby. Tato expozice, opírající se o bohaté sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze, umožňuje ukázat jiný pohled – představit secesi jako umělecký proud, který usiloval o úzké propojení s životní každodenností a směřoval ke „zmnožení a stupňování života“. V tomto smyslu má secesní umění, symbolizované pohybem ornamentálních linií a příznačnými představami Jara a Mládí, velmi blízko k širším dobovým snahám o moderní reformu životního způsobu společnosti. Tyto snahy nabývaly na síle kolem roku 1900 zvláště v zemích střední Evropy, v návaznosti na starší reformní proudy, především britské hnutí Arts and Crafts. Byly reakcí na negativní důsledky industrializace, kterým chtěly čelit novou „etickou kulturou“ – mimo jiné důrazem na uměleckou a řemeslnou kvalitu obytného interiéru a užitných předmětů, na jejich tvarovou krásu, účelnost a „ušlechtilost“, a také požadovaným návratem k přírodě a prosazením zdravého životního stylu, zahrnujícího i hygienu, sport a tělesný pohyb. V tomto nadějném tvůrčím kvasu přelomu století se rodila umělecká moderna, vitální hnutí, z nějž čerpaly svou energii avantgardy 20. století.

Výstavu si můžete prohlédnou do konce roku 2015. Přístupná je každý den od 10 do 19 hodin v Obecním domě v Praze.

Info ZDEKomentáře

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!