Představení značky adadesign BY ada na MOLO7

adadesign
30.10.2014 ve 13:05

Kdo stojí za značkou adadesign BY ada?

Adéla z Brna, která se narodila v Rožnově pod Radhoštěm, studovala obor užité keramiky na Uhersko-hradištské SUPŠ, bakalářem se stala v ateliéru prostorové tvorby na Zlínském UTB. Rok se také ohřála v ateliéru architektury a designu na Pražské VŠUP a magistrou se stala letos v ateliéru průmyslového designu v srdci Valašska na UTB ve Zlíně.

V jakém prostředí jsi vyrůstala?

Vyrůstala jsem ve velmi inspirativním prostředí. Otce profesí elektroinženýra, kterého na Valašsko přivedlo přidělené místo v Rožnovské Tesle.
Moji mámu, dámskou krejčovou, poprvé viděl během zápasu dámského fotbalu. Schovával se za fotoaparát, aby si pořídil pár fotografií té divoké blondýny. Moc se mu líbila, ale to ještě netušil, že zve na rande černovlásku. Během deseti let si rodiče pořídily tři dcery, které původně měly být Robertem, Ferdinandem a Bedřichem. Jako nepovedený Bedřich jsem dostala jméno Adéla.

Jak to vypadalo u Vás doma a která setkání tě v životě nejvíc ovlivnila?

Převážnou část interiéru bytu táta vyráběl v dílně mého dědečka Františka, téměř celý náš rodinný dům postavil vlastníma rukama. Máma i dvě starší sestry šily poslední modely z Prama a Burdy. Na zbytek oblečků jsme chodili do Pepéčka na náměstí. U nás doma se neustále něco kutilo, zpravovalo, předělávalo a vymýšlelo. Již od 6 let jsem chodila na hodiny výtvarné výchovy do zdejší LŠU. Učila zde ta nejhodnější víla, paní učitelka Ljuba Kovářová. Ještě teď si vzpomínám, jak jsem ji namalovala první obrázek pod ořechem ve zdejším parku. Nakreslila jsem ji jahůdky, puntíkatou muchomůrku a jiné lesní plody z hájovny pod Velkým Javorníkem. V létě tu byly vytaženy lavice na zápraží. Naučila nás malovat, kreslit, vytvářet linoryty, grafiku technikou suché jehly, modelovat, malovali jsme na sklo a vytvářeli gobelíny.
V mých 10 letech byla vybrána má grafika (linorit) jako jedna ze dvou prací pro prezidenta Václava Havla při první prezidentské návštěvě Rožnova pod Radhoštěm. Jsem přesvědčena, že právě v tento moment jsem se rozhodla být umělcem se vším všudy.
Ve třinácti letech mě poslala za akademickým sochařem Máriusem Kotrbou, aby mě připravil na přijímací zkoušky na Střední umělecko-průmyslovou školu. Učil tu zájemce malovat figuru na hodinách večerní kresby. Byl nekompromisní, říkal na rovinu vše tak, jak si myslel a právě to byl pro mě ten správný bič.
Na studia v Uherském Hradišti vzpomínám jako na bezstarostnou jízdu, která mě zároveň naučila základy řemesla. Asi od šestnácti let jsem si uvědomila, že mě baví řešit členění vnitřního a vnějšího prostoru.
Během bakalářského studia mě zajímaly veškeré média od 2D grafiky, přes 3D vizualizace a animace, zkoušela jsem si stříhat videa a mixovat je s hudbou. Asi i proto jsem si zvolila téma bakalářské práce scénické a audiovizuální dílo zobrazují tvorbu již zmíněného ak. soch. Maria Kotrby. Navrhla jsem storyboard, šily se kostýmy a zkoušely jsme s baletkou choreografii v ateliéru. Optikou vedení školy toto dílo neshledávalo větší paralelu s přímým zaměřením ateliéru a na projektu se dále nepokračovalo. Někde tady jsem se rozhodla, že je pravý čas na změnu.
Ve svých 23 letech jsem se dostala na školu svých snů do ateliéru architektury a designu, prof. ak.soch. profesora Jiřího Pelcla a MgA. Radima Babáka.
Od roku 2005 jsem spolupracovala na projektech s pražským interiérovým studiem artcore.
Po mateřské dovolené jsem pracovala ve dvou interiérových studiích jako návrhář a prodejce kuchyní.
Od roku 2010 jsem si začala budovat svoji vlastní klientelu a realizovat první komplexní dodávky interiéru.
Kolem roku 2011 jsem začala koketovat s myšlenkou autorského designu ve svých interiérech. Předskokanem všech následujících produktů značky adadesign BY ada se stala provazová mísa.
K jejímu vzniku se vážou vtipné návštěvy hobby marketu. Z provazu jsem původně chtěla vytvořit podzimní věnec a vánoční ozdoby. Pokaždé, když jsem přišla k pokladně z několikametrovým provazem, jsem byla bombardována naléhavě dotazujícími pohledy pokladní. Po chvíli úleku přišel dotaz: „Můžu se Vás paní zeptat, k čemu tak dlouhý provaz máte?“. Načeš já vybuchla smíchy a řekla: „Nebojte se k tomuhle to opravdu nemám. Budu z toho vymýšlet nový design.“ Paní se ještě třikrát zakoukala do mých očí, aby se ujistila zda to myslím vážně. Když mě viděla s provazem u pokladny potřetí, byla konečně klidná.
Provazovou mísu jsme s MgA. Martinem Přibíkem (porcelánový virtuóz) převedli do sádrového modelu a pomocí forem začali vyrábět první kusy Porcelánových provazových mís a květníků.

Provazové a porcelánové mísy z kolekce PROVAZ DESIGN, adadesign BY ada

Struktura provazu pro mě byla natolik inspirativní, že jsem se jeho princip rozhodla převést dále do dalších zařizovacích předmětů. V této době začali vznikat první prototypy taburetu PROVAZ DESIGN a následně i multifunkčního sedacího vaku stejné řady. Postupně se začala nabídka studia rozšiřovat o kolekce sedacích taburetů a modulů LOVE Lecore, LOVE Candies,LOVE Cubes.

Taburety Love Candies, taburet a křeslo PROVAZ DESIGN, adadesign BY ada


Komentáře

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!