Dřevěné kolo s vytříbeným vkusem

Jan
15.4.2015 ve 18:35

O tomhle českém kole už se to špitá i na zahraničních designových webech. Dřevěné kolo z pražské dílny Jan je totiž úplně jiné, než všichni jeho předchůdci. Ručně vyrobený rám je formovaný z více než 40 laminovaných vrstev dýhy, díky kterým má unikátní amorfní tvar beze švů a spojů. Cesta od myšlenky k realizaci trvala jeho autorovi Janu Mucskovi dva roky a minulý týden ho představil v nuselském studiu Prototyp.

Že kolo ze dřeva zní trochu neobvykle? Není to tak docela pravda. Konstruktéři kol v poslední době znovuobejvují přírodní materiály, které mají výborné mechanické vlastnosti, především schopnost vstřebávat drobné vibrace. Dřevěných kol se u nás vyrábí už řada, příkladem je Samorost a Dřevák bikes, přesto je tohle o dost jiné než všechny předchozí prototypy.

Kromě zajímavého designu, kterým se rám odlišuje od dosavadních dřevěných kol, nabízí také originální konstrukční řešení. Tvar rámu vychází z kruhu a tvoří pevný základ pro další funkční části kola. Tělo rámu je vyrobeno jako kompaktní celek beze spojů a přerušení. Tato konstrukce zvyšuje jeho celkovou odolnost. Spodní část rámu je mohutnější kvůli pevnosti a nosnosti, zatímco jeho horní část odpružuje venkovní síly.

Studio Jan si potrpí na ruční výrobu. Cílem celého projektu je ukázat, že na výrobu špičkového jízdního kola není zapotřebí mít jen ty nejprofesionálnější technologie, ale stačí jen cit a zručnost.

Nemám v plánu přivést na trh další masově vyráběný výrobek. Jde mi především o to tvořit a překračovat hranice jak technologické, tak hranice obecných představ a zavedených trendů. Z prodeje prvního prototypu Avokádo chci získat finance do zlepšování rámů, na kterých teď právě pracuji,“ říká o své vášni programátor, modelář a experimentátor Jan Mucska.

Pokud chcete o kolu vědět víc, podívejte se na webové stránky českého studia Jan bikejan.com.Komentáře

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!