UNOSTO ve FOX GALLERY
další z komornějších akcí, jenž se představily v rámci velké podzimní přehlídky designu, byla výstava šperků pod názvem 'UNOSTO: kolektivní laboratoř' ve FOX GALLERY v křemencově ulici. skupina UNOSTO vznikla v roce 2011 jako platforma pro propagaci mladého českého šperku a zároveň oživení debaty o současném šperku v domácím i zahraničním kontextu.
kolektivní výstava představila výsledky roční práce designérů, kteří ke šperku přistupují jako k uměleckému předmětu hodnému zkoumání a experimentu. šperk podle nich není jen bezduchá okrasa, ale výtvarný objekt, jehož prostřednictvím lze zkoumat nejen rozličné fyzikální vlastnosti materiálů, ale i přírodní jevy jako pravidelnost květenství či voroného diagram.
skupina šperkařů sdružených v kolektivu UNOSTO prostě dokazuje, že i šperky, předměty tak často spojované s povrchní potřebou člověka zdobit, v sobě mohou ukrývat hlubší významy a věčnou touhu člověka po porozumění kosmu.
'parsifloras' aleny hesounové je kolekce stylizovaných kovových květů, inspirovaná květenstvím tropické rostliny jménem passiflora ligularis, jinak známé jako granadilla. ručně vyřezávané květy z pozlacené a postříbřené mosazi jsou spojovány pouze vzájemným proplétáním.
'pillars' markéty richterové našly prozměnu inspiraci v optice, konkrétně v tzv. halových jevech. halový sloup se jeví jako světelný sloup procházející sluncem, přičemž k efektu dochází odrazem slunečních paprsků od ledových krystalků v atmosféře. v kolekci 'pillars' je proud slunečních paprsků evokován uhlíkovými tyčinkami, epoxidovou pryskyřicí a plátkovým zlatem.
dechberoucí aka kateřina matěchová a karla olšáková v kolekci 'line up' opustily práci s betonem. pevnou a silnou strukturu tentokrát tvořily za pomoci drátěných elementů a prostřednictvím skládání jednotlivých komponentů zkoumají její řád.
martin verner nazval svojí kolekci 'voronoi', podle matematického pricipu známéno jako 'voroného diagram' či voronojova teselace. vernerovy šperky ze stříbra a onyxů staví na logickém principu dekompozice plochy určenou vzdálenostmi k dané množině objektů v prostoru, pojmenovaným podle ukrajinského matematika georgie voroného.
kateřina řezáčová rozvíjí loňskou kolekci 'layva', její brože a přívěsky však tenktorát obsahují i vnitřní prostor, jakousi tajemnou, občas nedosažitelnou schránku.
lucie houdková v kolekci 'bondáž' vytváří kombinací nití a pryže složité organické tvary, připomínající shluky buňek či mikroorganismy a jejich metaformfózy.
výstava 'kolektivní laboratoř' trvá do 1.11., stále tedy zbývá pár dní na návštěvu.
Komentáře