urban gardening: návštěva v prazelenině

prazelenina je komunitní zahrada, která od loňského dubna zkrášluje urbánní krajinu pražských holešovic. najdete ji v proluce na rohu ulic komunardů a přístavní. bar najdete v maringotce, kde vám nalijou únětický pivo a pražský cider, teda pokud jste členem zahradnickýho klubu. a to je fér, komunita je sice otevřená, ale primárně má sloužit lidem, kteří na společné dílo sami přispívají.

zakladatel prazeleniny matěj petránek je muž činu, který se rozhodl ve městě, kde žije, změnit věci k lepšímu. zajistil tak zázemí k pěstitelské činnosti komukoliv, kdo má zájem. projekt městské komunitní zahrady má ale ještě něco navíc - velký sociální přesah. na prazelenině je podle nás krásné, že rozvíjí místní občanskou společnost a kulturu sousedských vztahů. máme u nás sice tradici zahrádkářských kolonií, do prazeleniny si ale chodíte nejen porýt v záhoně, ale i setkat s lidmi z okolí. nejde tu tedy zdaleka jen o pěstování zeleniny uprostřed města, ale i o pěstování mezilidských vztahů. princip samozásobitelství je tu vlastně jen naťuknut - z jednoho pytle zeminy sebe a svou rodinu neuživíte - pro městského člověka dnešní doby je však radostí vidět plody své práce a udělat něco vlastníma rukama.

během naší návštěvy tu potkáváme známé, kteří bydlí v okolí. chodí sem prý hlavně na společnými silami vybudované pískoviště; ty maminky na hřištích se prý nedají vydržet a tady je tak dobře, říkají nám. místo tak úspěšně slouží nejen k zahradnickým pokusům, ale i k odpočinku a ke hře. děti si tu svobodně hrají s vodou a hlínou, hrabou se v písku, zalévají svojí bazalku a přitom poznávají, že zelenina neroste v supermarketu.

a jelikož kočky ve městě taky zahradničí (brzy chystáme na 11K chlubivý report o úrodě), nedávno se do prazeleniny vypravily okouknout urban gardening snahy místních mičurinů. a jak jim to roste se podívejte v našem fotoreportu...

bohužel se ale najdou i škarohlídi, kteří prazelenině nepřejí. nedávno se tak projekt po anonymních stížnostech souseda ocitl v problémech. pokud chcete prazelenině vyjádřit morální podporu, případně se zapojit do jejího chodu, mrkněte se na její facebook.Komentáře

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!