Gabrielle Chanel – žena tisíců a jedné tváře
„Výstřih je ono tenké ostří, na němž balancuje dobrý vkus, aniž spadne.“
Coco Chanel
Vytvořila kult perlových náhrdelníků a dámské módě vmetla novou tvář. Přestože se narodila do doby, která jejímu vkusu, talentu a citu pro detail do značné míry nerozuměla, z Gabrielle postupem času vzešla nesmrtelná ikona módního průmyslu a zakladatelka jedné z nejproslulejších módních značek.
Od mládí se učila tvrdě pracovat. Pomáhala své tetě v obchodě s oděvy, po večerech si přivydělávala zpěvem v kavárnách a nočních podnicích. Do vyšší společnosti se dostala až po boku svého prvního partnera, Etiennea Balsana.
Po Etiennovi potkala svou druhou osudovou lásku, britského diplomata Arthura Capela. Arthur se stal jedním z nejdůležitějších mezníků v jejím životě. S jeho pomocí otevřela v přímořském letovisku Deauville několik obchodů s luxusními klobouky, jejichž tvorbě se věnovala už pěknou řádku let.
Její klobouky šly na dračku a nedlouho poté k nim přibylo i sportovní oblečení, které bylo do té doby u žen téměř nevídané.
Coco nejenže chtěla ženě dodat volnost a komfort mužského oblečení v jemnější, ženské podobě, ale chtěla ho dostat nejen do aristokratických vrstev, ale také do městských ulic.
Její síť butiků se začala rozrůstat a později byla téměř po celé Francii. Stala se doslova královnou módy. Právě její Haute Couture začal v 1. polovině 20. století dirigovat světu trendy.
Díky Coco dnes můžeme chodit v tzv. košilových šatech, v jednodílném oděvu, který se nosil bez korzetu, svázaný v pase anebo na bocích.
Další vychytávkou, která pochází z Gabrielliny hlavy, bylo zavedení úplety do dámské módy. Není divu, že to vyvolalo rozruch nejen v pařížských ulicích. Úplet se do té doby používal pouze na výrobu spodního prádla.
Tvrdý pád ji čekal se začátkem druhé světové války. Během války zavřela všechny své butiky, kromě jediného, ve kterém se prodával její ikonický flakon s parfémem Chanel No. 5, který vládne žebříčkům nejúspěšnějších parfému dodnes.
Po smrti Arthura měla Coco ještě mnoho mužů, ale nikdy se neprovdala. Během války žila s neměckým důstojníkem. Díky tomuto faktu byla obviněna z kolaborace s nacisty, takže po válce odjela na několik let jako „zrádkyně“ do Švýcarska.
V 50. letech se přesto vrátila a její kariéra se znovu rozjela na plné obrátky.
Gabrielle zemřela v roce 1971 v 87 letech.
Gabrielle Chanel
Coco v době své největší slávy oblékala mnohé hvězdy, mezi než patřila kráska Audrey Hepburn, žena s ojedinělým stylem a módní ikona Jacqueline Kennedy, nebo Grace Kelly.
Postu hlavního návrháře módního gigantu Chanel se po smrti Gabrielli ujal Karl Lagerfeld.
Chanel N°5, nejslavnější parfém všech dob
Coco vyvolala boom ve světě módního průmyslu, když začala přepracovávat pánské střihy na pohodlné, dámské oblečení pro volný čas a dala tak vzniknout v podstatě sportovnímu oblečení. Nejlepší reklamu své tvorbě dělala tím, že své kousky sama nosila. Základ jejího šatníku tvořily vždy černé, jednoduché šaty.
Po svém návratu ze Švýcarska dala slovu „móda“ nový význam - kostým „Chanel“. Typický chanelovský kostýmek je tvořen sakem bez límce a sukní po kolena. A v čem tedy spočívá jeho nesmrtelnost? V ozdobné portě, jíž je sako lemované, v jednoduchosti, prostosti a eleganci.
Komentáře