designblok 2013: industriální superstudio nabídlo komerci i umělecké školy

vloni se výstavní prostor designblokového 'superstudia' nacházel v kafkově domě, tedy v budově, jež pro letošek nabídla zázemí 'openstudiu'. superstudio se oproti tomu pro letošek přesunulo do atraktivních a poslední dobou často diskutovaných industriálních prostorů funckionalistického nákladového nádraží žižkov.

velkým superstudiovým tahákem měly být na kolejiště přistavěné vagóny, v nichž se odehrávala část expozic. využití nákladových vagónů je pochopitelně zajímavé výstavní řešení a bylo v nich tudíž dost narváno (v době naší návštěvy především početnými skupinkami studentů). určitě jste zaznamenali, že součástí 'vagónové expozice' byla i švédská oděvní značka h&m, která nedávno se svými bytovými doplňky expandovala i na český trh. instalace se zhostili fotografka bet orten a sochař matěj hájek, laureát ceny grand prix architektů, a bylo na co koukat.

převážná většina expozic se pak nesla ve znamení designových značek snažících se nás přesvědčit, že zrovna jejich produkty potřebujeme ze všeho nejvíc. jelikož ale momentálně nesháníme pozlacené kuchyňské roboty ani designová umyvadla a do ikey si radši zajedeme na zličín, selektivní kočičí oko vedlo naše kroky rovnou do sekce vyhrazené expozicím uměleckých škol.

kromě spousty maximálně fotogenických zákoutí budovy nákladového nádraží naše zraky cestou upoutaly dvě české firmy - fatra napajedla s novou edicí nafukovacích hraček (k vidění i prodeji byly i v openstudiu, nyní na e-shopu fatry) a taky naše oblíbený papírnictví papelote a jejich okouzlující korespondenční kolekce 'carta'.

jako tradičně dostala spoustu prostoru pražská umprumka, pro pražáky a pravidelné návštěvníky jejích artsemestrů toho ale bohužel nebylo moc nového k vidění. zaujal hlavně projekt 'natus et exitus' ateliéru designu nábytku a interiéru, představující rakve na míru pro slavné osobnosti. ze sklářských škol vystavovaly aktuální práce studentů ikonická střední uměleckoprůmyslová škola železný brod a vyšší odborná škola v novém boru. fakulta umění a designu západočeské univerzity v plzni předvedla práce studentů ateliérů keramiky a designu obuvi a módních doplňků a hlavně dokonalou symbiózu s výstavním prostorem a kreativně řešené trhací katalogy a produktové popisky.

z oděvního návrhářství superstudio nabídlo módní tvorbu umprum v digitální podobě, vošon reprezentoval pracemi studentů řešící sako a jeho varianty (k vidění na módní přehlídce v rámci mbpfw tady). nejpříjemnějším překvapením pro nás byla expozice fakulty umění a designu univerzity jana evangelisty purkyně v ústí nad labem a bakalářka anežky novákové s názvem 'monstrance', reflektující místo, čas a prostor ve vztahu k člověku. instalace tematicky dokonale ladila s pozdimním exteriérem, kočky navíc mají pro šustivý listí, polínka a éteričnost lesních vil velkou slabost. jako jednu z posledních zhlédnutých instalací, které letošní designblok nabídl, ji tedy vnímáme jako takovou třešínku na závěr.Komentáře

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!