sobotní večer na youtube

nevíte, co s načatým sobotním večerem? my se asi vyzevlíme u youtube a budeme koukat na hudební parodie. ačkoliv se jedná o ten druh zábavy, který vyvolá záchvaty smíchu, jako správná satira současně poukazuje na aktuální společenské problémy a pranýřuje klišé a zažité stereotypy hudební scény. a jestli nevíte, kde začít, máme pro vás pár tipů:

ron jeremy - wrecking ball (miley cyrus)

o fenoménu jménem miley cyrus jsme už psaly v souvislosti s jejím kontroverzním videem we can’t stop. zatímco na youtube čítá téměř 300 milionů zhlédnutí, není to nic proti jejímu novějšímu videu k songu ‘wrecking ball’. ne, že by nás to nějak extra překvapovalo; bývalá hannah montana se nahá houpe na demoliční kouli ve videu režírovaném legendárním terry richardsonem, známým svým spojením s porno bizem. i tak se ale víc než půlmiliarda zhlédnutí nepodaří jen tak někomu a kontroverze ve spojení s viralitou přímo vybízí k parodickým zpracováním. na kouli se houpal například i nicolas cage, nás ale nejvíc zaujala verze s ikonickým ronem jeremym ( když už jsme u toho porna… mimochodem, ron jeremy si taky střihl kameo v kultovním videu sexy and i know it od lmfao). tajně doufáme, že i tuhle, neméně syrovou verzi má na svědomí terry richardson. vzbuzuje v nás otázky ohledně atraktivity lidského těla a pokrytectví. i když se tady ke konci videa asi za břicho popadat nebudete, do našeho výběru nejlepších parodií rozhodně patří.

alanis morisette - my humps (black eyed peas)

na video se podívejte tady!

“What you gon' do with all that junk? All that junk inside your trunk? I'ma get, get, get, get, you drunk, Get you love drunk off my hump”, zpívá alanis morissette v mini a culíku, poloze, kterou byste od ní nejspíš nečekali. na rozdíl od drtivé většiny ostatních parodií se vydala opačnou cestou a namísto textu upravila hudební aranži, čímž trochu setřela hranici mezi cover verzí a parodií. a i když od doby, kdy ‘my humps’ od black eyed peas dominovalo hitparádám, už uběhla hezká řádka let, tenhle střízlivý pohled kanadské písničkářky na specifickou r’n’b polohu, z níž se feministkám ježí vlasy na hlavě, je aktuální i dnes.

shane dawson - telephone (lady gaga)

telephone, kolaborace beyoncé a lady gaga, jenž druhou jmenovanou definitivně vnesla do povědomí bulvárních žurnalistů, není zrovna hit uplynulého léta. jelikož ale feministická otázka nestárne, ‘dude’s version’ youtube komika shanea dawsona o tom, když jsou muží ‘kinda busy’, si pozornost zasouží i po téměř čtyřech letech od svého vzniku.

bart baker - blurred lines (robin thicke)

pamatujete si na tu naštěstí dávno minulou dobu, kdy se z nějakého důvodu ze songu ‘blurred lines’ (do té doby víceméně neznámého) robina thickeho stal hit ovládající většinu rádií? my už skoro ne, přesto máme v paměti tuhle parodii tak skvěle vystihující absenci jakéhokoli přesahu, pokud pro vás ovšem dostatečným přesahem nejsou nahý modelky a záplava hashtagů. bart baker je nekorunovaný král video parodií, na jeho youtube účtu najdete spoustu více či méně podařených kousků, z nichž my milujeme obzvlášť ty s justinem a miley.

stephen colbert: ‘get lucky’ (daft punk)

máloco nás v loňském roce rozesmálo tolik jako taneček stephena colberta na letní megahit get lucky od daft punk. tohle již legendární video oblíbenýho komika a televizního uvaděče fake news colbert report sice není klasickou parodií, jedná se spíš o osobitou cover verzi hudebního klipu, ve kterém colbert tančí s nejrůznějšími celebritami, třeba hvězdou breaking bad bryanem cranstonem nebo mattem damonem, či dokonce narušuje chod kanceláře henryho kissingera, v našich srdcích je ale navždy vepsáno jako to nejlepší music video ever. no a pokud byste chtěly nějaký ty veselý historky z natáčení a trochu toho kontextu k různým pasážím klipu, mrkněte se sem.

barely political - royals (lorde)

mladičká lorde dokázala svým odmítavým postojem ke kultuře konzumu a zábavě zlaté mládeže (viz miley cyrus a we can’t stop) vzbudit zájem nejen teenage generace, které právě tohle všechno leze krkem. přestože právě díky tomu byla mimo jiné obviněná z rasismu (zlatomládežnictví a kult designérských značek bývají nezřídka spojovány s hiphopovou klubovou kulturou, viz opět miley a její kolaborace s rappery mike will made it, wiz khalifa a juicy j), parodie komiků sdružených pod hlavičkou barely political poukazuje na opačný kulturní fenomén, kdy se teenageři z dobře situovaných rodin stylizují do sociálně slabších vrstev, nemaje na práci nic lepšího, než pití levného alkoholu a poflakování se po ulicích.

steve berke - pot shop (thrift shop - macklemore)

i macklemore je miláčkem trochu míň konformních mas. jeho thrift shop vzbudil vlnu nadšení nad secondhandovou módou. macklemore je totiž úplně jiný ‘bílý rapper’ než eminem a namísto designérských přívěšků na řetezu a problémech se svojí barvou pleti rappuje o tom, že dědečkovskej svetr a overal z frcu jsou prostě hip.

i k thrift stopu se sešel nespočet parodií, verze ‘pot shop’ steva berkeho se ale na míle vzdaluje těm ostatním. není totiž jenom oslavou specifické kultury, jak by se mohlo na první pohled zdát - přímo adresuje politiky, nechvalně proslulou ‘war on drugs’ a lobbing farmaceutického průmyslu.

11KKomentáře

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!