11 tipů na jídla, se kterými přežijete zimu

bílé vánce nás sice letos na hony minuly, stejně tak je (alespoň tady v praze) daleko k lednové idyle zasněženého města a sněhuláků na dvorcích. místo sněhových vloček nás teď venku čeká maximálně déšť a možná nějaká ta zmatená zvěř probuzená ze zimního spánku, určitě jste taky (stejně jako my) ještě vyčerpaní po vánočím shonu a pletoře akcí spojených s nákupní horečkou a pro důvody k opuštění tepla domova.

musíte hodně daleko.kočky proto radí: lednový nečas je nejlépe přečkat za pecí, uvařit si k tomu něco sezónního z kategorie 'comfort food' a pustit si k tomu skandinávskou detektivku na pokračování. doporučujeme například dánsko-švédský 'most', naší dánskou srdcovku forbrydelsen, nebo zfilmované případy kurta wallandera z produkce bbc s kennethem branaghem v hlavní roli.

víc tipů na seriály vám tentokrát nepřineseme, zato pro vás máme 11 osvědčených receptů na jednoduchá zimní jídla, která vás zaručeně zahřejí, ať už sledujete skandinávskou krimi nebo meteorologickou situaci za oknem.

kočičí comfort food #1 je jednoznačně chilli. abychom se nechlubily cizím peřím, přinášíme vám tenhle recept, který jsme vypilovaly k dokonalosti při loňském zimním pikniku - v těch dávných dobách, kdy k zimě patřil sníh. naštěstí sníh k vychutnání si pořádné porce hřejivého chilli není vůbec potřeba.

tenhle recept na internetových stránkách časopisu vegetarian times ukazuje, jak pestrobarevná může být zimní paella s orzo těstovinami. mňam.

i martha stewartová dobře ví, že k zimně patří čočka v podobě husté polévky. v marthině podání se ale nedočkáme umaštěného párku, nýbrž křupavoučkých krutonků z kváskového chleba.

další pestrobarevná nádhera, tentokrát ve formě zimního salátu: růžičková kapusta, grenátové jablko, čočka a fazole. recept najdete na krásném a inspirativním blogu golubka.

pokud místo krémových polévek preferujete vývary s těstovinami, zkuste recept na 'novoroční' nudlovou polévku s chilli, luštěninami a vůní kurkumy a římského kmínu podle autorky skvělého blogu 101 cookbooks.

a pokud za každého počasí sázíte nejraději na saláty, vyzkoušejte mísu 'zimní hojnosti' s česnekovo-zázvorovým hřejivým dressinkem z blogu my new roots.

přestože se u receptu na domácí hranolky podle gwyneth paltrow píše, že tvoří skvělou letní přílohu, nás nic nepotěší v zimě tolik, jako hranolky pečený v troubě. zima si totiž žádá svůj junk food a z trouby ty hranolky přece nemůžou být zas tak nezdravý, no ne?

hřejivé, zdravé a syté, takové je tohle skvělé ragú z kořenové zeleniny servírované s krémovou polentou.

comfort food ale samozřejmě není jen o chilli a polévkách. v nečase stejně dobře jako zázvor zahřeje i trocha toho tuku a cukru ve spávném poměru. našimi jasnými zimními favority jsou skořicové rolky z dýňového pyré a s rumovou polevou...

...a banánovo čokoládový chlebíček podle receptu isy chandry moskowitz.

podle zásady to nejlepší nakonec - náš velký favorit je tahle rostlinná varianta evergreenu jménem 'kuře na paprice' podle hanky zemanové, zde v podání veganotic aka cruelty free hedgehogs.

11KKomentáře

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!