Porcelánová kolekce značky VJEMY
Porcelánová geometrická kolekce značky VJEMY se vyrábí od roku 2012 ručně (metodou lití do forem) v porcelánce Český porcelán v Dubí u Teplic.
Jelikož mají výrobky hodně hran, je s nimi mnohem více práce než s kulatými tvary, formy se musí častěji měnit a hrany ručně začišťovat. Porcelán se pálí v peci nadvakrát, poprvé na teplotu kolem 800 stupňů, kdy vznikne tzv. biskvit, podruhé je výrobek už opatřen glazurou a pálí se na 1400 stupňů. Díky této teplotě je porcelán obzvlášť pevný. Aby byl výsledek dokonalý, každý kus musí několikrát projít rukama zručných výrobců a v každé fázi výroby se vytřídí špatné kusy.
Určitě jste se setkali s porcelánovými výrobky II, III a IV kvality. Je to proto, že výrobce zpravidla nechce přijít o zisk tím, že vyhodí nepovedené kusy. Vjemy si stojí za tím, že dokonalé tvary Geometrické kolekce nesmí mít žádné kazy, proto se u jejich výrobků nikdy nesetkáte s černými tečkami železa, vpadlými body, vadami na glazuře či prasklinami a trhlinami. I to je důvod, proč jsou ceny porcelánu takové, jaké jsou. Je za tím velké množství práce jak při návrhu, tak při práci modeláře na vývoji finálního tvaru a formy. Následně výrobky putují na sklad, kde jsou pečlivě baleny do hedvábného papíru a krabiček speciálně navržených pro každý výrobek. Teprve potom jsou posílány do světa.
Geometrickou kolekci zařadilo do svých sbírek Umělecko-průmyslové muzeum v Praze a Severočeské muzeum v Liberci.
Tisk modelu podšálku na 3d tiskárně:
Zalévání forem tekutým porcelánem z pistole:
Míchání porcelánu pro odstranění vzduchové bubliny:
Zalité formy se musí nechat odstát. Tím, že sádrová forma odsává vodu z porcelánu, tvoří se vrstva zevnitř formy:
Začišťování forem houbou:
Vyndávání z forem:
Před prvním výpalem se musí výrobky nechat pořádně usušit, aby se v peci neroztrhly:
Cukřenky po prvním výpalu:
Glazování:
Naglazované výrobky před začištěním:
Stírání glazury a začišťování kapek glazury:
Srovnání hrnku před prvním výpalem a po druhém výpalu - finální výrobek:
Komentáře