průvodce českým módním podzimem

český módní podzim bude letos pěkně nabitý. přestože pro řadu talentovaných návrhářů zůstává jejich práce drahým koníčkem, již druhým rokem proběhnou v praze hned tři fashion weeky (situace vznikla rozdvojením designblokového dreft fashion weeku na prague fashion week a designblok premier fashion week). navíc dnes začíná festival pro dychtivé mladé návrháře arcolor (díky prvnímu ročníku jsme tehdy objevily alžbětu pressovou, teď se necháme překvapit) a v bubenské dlouho diskutovaná prodejní výstava prague fashion salon (jako doprovodná událost MBPFW), která se po minulém salonu přesouvá z B1 do prostoru sousední the chemistry gallery. obě akce spojuje kromě stejné doby konání (5. - 7.9.) podpora mladého designu, začínajících, ale ambiciózních mladých tvůrců. zatímco arcolor organizuje přehlídky a hledá svého arfashion designéra (na fashion show přijďte do nodu v sobotu 7.9. od 20:00, vstup se platí), prague fashion salon slibuje vizuálně atraktivní instalaci kolekcí oděvu, skla a doplňků (vstup zdarma).

abyste se zorientovali, sepsaly jsme pro vás takového malého průvodce po třech podzimních fešn weecích. my jim říkáme podle hlavních sponzorů: dreft, mercedes a premier a stále nejsme schopné si zapamatovat, kdo z návrhářů, které chceme vidět, vystoupí na kterém. snad vám (i nám) tenhle kalendář poslouží jako nadechnutí se před českou podzimní fešn supersezónou.

 1. prague fashion week (PFW)

  kdy? 9.9. - 15.9.

  kde? stan na alšově nábřeží, praha 1

  podpora mladých talentů? ano, každý rok se vyhlašuje dreft black card. po skvělé jindře jansové z loňska se konalo překvapení v podobě lukáše macháčka známého jinak spíše jako stylista celebrit. v programu se ale objeví i prezentace ateliéru liběny rochové z umprumky, studenti ujepu z ústí nad labem nebo young talents range sponzorovaná jednou automobilovou značkou.

  vstup pro veřejnost? lístky na vybrané přehlídky si můžete koupit (na přehlídky na pozvánky se smí jenom v kožichu od mentlový z umučenejch norků nebo v outfitu z pařížský).

  na co se těšit? na podrobný program se podívejte sem, náš kalendář vypadá asi takhle: sobota 13:00 ateliér designu oděvu a obuvi liběny rochové, 14:00 UJEP, 15:00 dreft young talents range a 16:00 dreft black card. taťánu kovaříkovou, beátu rajskou a přehlídky obchoďáků a značek typu diesel a replay si necháme ujít.

  fashion week lol: 'there is only one fashion week' je motto, který nám už od loňska vrtá hlavou. připomíná nám trochu ten vtip o jehovistech v nebi: novopečený nebožtík se prochází po nebi a najednou spatří zeď. ptá se tedy svatého petra, co je za tou zdí a on jen zašeptá: pssst! za tou zdí jsou jehovisti a myslej si, že tu jsou sami. na webu události navíc najdete i self-promo věty jako 'V rámci světově proslulého Prague Fashion Week (PFW) připraví britské velvyslanectví ve spolupráci s Britskou obchodní komorou v ČR, UK Trade & Investment a Marks & Spencer den britské módy s podtitulem Fashion is GREAT Britain.' fakt.

 2. mercedes-benz prague fashion weekend (MBPFW)

  kdy? 18. - 22. 9.

  kde? stan v pařížské ulici

  podpora mladých talentů? na soutěži start-up se loni prezentovala řada skvělých začínajících návrhářů. letos tomu bude nejinak. přibyla ještě soutěž pro mladé fotografy ve spolupráci s časopisem elle (elle fashion photo award).

  vstup pro veřejnost? ano, 250 Kč za show. veřejnosti se navíc otevře STUDIO designSUPERMARKET (štencův dům, salvátorská 8, praha 1), kde si budete moct koupit něco od našich top návrhářů. více o doprovodném programu najdete tady. naladit si ale můžete i iconiq.cz, který bude přehlídky přenášet v reálném čase ve streamu.

  na co se těšit? po delší době se představí martin havel. s novou kolekcí vyrukují třeba lenka štěpánková, zuzana kubíčková, chatty, monika drápalová, jindra jansová, mirka horká, odivi, petra ptáčková, mirka talavašková a kateřina geislerová. představí se i ateliér módní tvorby pavla ivančice z umprumky a bude i gala s jakubem polankou a zahraničními hvězdami. co se týče české módy, mbpfw nabízí vskutku nadupaný program, který je kombinací mladých i etablovaných designérů a značek. moc se těšíme i na start-up. celý program si projděte tady.

  fashion week lol: jmenuje se weekend, ale má asi nejnabitější program. příště už by to chtělo upgrade na 'week'. tohle vlastně není moc lol, ale nic jinýho nás nenapadlo...

 3. designblok premier fashion week

  kdy? 7. -13.10.

  kde? kostel sv. šimona a judy na starém městě

  podpora mladých talentů? soutěž designblok talent cards letos přinese opět skvělá a relativně nová jména studentů umprumky. k tomu navíc ještě speciální přehlídka na účet elle pro duo marie petráková a petra pluháčková a jejich společný projekt long distance love.

  vstup pro veřejnost? ano, přehlídka za stovku. lístky zatím ještě nejsou v prodeji. [edit 6.9. lístky seženete ode dneška tady].

  na co se těšit? my si nenecháme ujít následující: středa 9.10. - 18:00 designblok fashion talent card (daria makeeva, kateřina plamitzerová, lukáš spilka), 20:00 monika krobová, 21:00 miro sabo, čtvrtek 10.10. - designblok elle talent card: marie petráková a petra pluháčková (šaty a boty, kterých se nemůžeme dočkat), pátek 11.10. 18:00 PBL Prague. no a vlastně taky půjdeme na cockerel, moniku drápalovou, hanu zárubovou. na celý program se mrkněte sem.

  fashion week lol: designbloku se nesmějte, je to zavedená autorita v designu. a všichni hejtrz shořej ve svejch sandálech s ponožkama...

  pozn. když říkáme stan, nemáme na mysli camping a tramping (správný trampové to stejně zvládnou pod širákem), ale 'fashion tent', kterej je velkej asi jako nádražní hala. když říkáme kostel, máme na mysli chrám již desakralizovaný.


  11KKomentáře

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

 • Kvalita a originalita

  MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

 • Designéři

  Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!