piána v ulicích

ondřej kobza, kavárník, majitel a principál 'kabaritistického a aktivistického' podniku café v lese spískal v pražským veřejným prostoru něco velkýho. a jestli jste se za posledních několik dní ocitli v blízkosti hlavního nádraží, náměstí míru nebo třeba filozofický fakulty, nejspíš jste si toho už všimli. praha ožila zvukem pián díky jeho projektu piána na ulici. ondřej si troufl přetavit v realitu něco, co si většina z nás nedovede ani představit. podobný nápady měl ostatně v hlavě od tý doby, co ho známe. oživování veřejnýho prostoru je jeho celoživotní poslání - spojování lidí, vytváření kontexu pro spontánní činnost kolemjdoucích, happeningy, to všechno jsou věci, který ondřeje kobzu nesmírně baví. a soudě podle úspěšnosti projektu nejenom jeho. a protože jsme kočky zvědavý, zeptaly jsme se ondřeje na pár otázek:

kde se vzala myšlenka oživit pražský veřejný prostor zrovna tímhle způsobem?

Za všechno může AUTO*MAT. Ti nás před pár lety donutili si ve Vršovicích, v Krymské, kde mám kavárnu Café V lese, uskutečnit akci 'Zažít město jinak'. A tak jsme místo aut roztáhli koberec, na něj vytáhli piáno, rozestavěli křesílka, gauče, květináče a alespoň na jeden den v roce si připadali jako vítězové nad auty a šedí. A za rok znova. Pak jsem byl přizván jako společník do Bajkazylu, který rozjel Martin Kontra, editor Respektu a velký měnič města. Spolu jsme zkombinovali naše dvě erbovní značky - jeho kola a moje piána. Piáno stálo na Náplavce po celou loňskou sezónu a sloužilo pro náhodné kolemjdoucí hráče. Později jsem se dozvěděl, že se něco podobného koná i v jiných městech Evropy a párkrát jsem hospodsky plácl, že bych to rád udělal v Praze ve větším stylu. A kamarádi mi to tak dlouho předhazovali, až jsem jednoho dne napsal starostce Prahy 2 mail a ona řekla ano a pak už jsme jenom zkoušeli další instituce, které by nám to měli schválit na dalších místech a všude se vrátka nepochopitelně snadno otvírala.

podle jakýho klíče vybíráš umístění?

Snažím se vnímat, co si které místo žádá. Aby tam alespoň trochu chodili lidi, zároveň, aby to nikoho nerušilo a aby nepřišlo k újmě. Z Letné jsme třeba byli vykázáni, protože na to až moc mlátily děti a na Masaryčce se tam až moc usídlili bezdomovci, nikoho jiného tam nepustili a také do toho jen mlátili.

kde jsi piána získal? ozval se třeba někdo, že by piáno věnoval?

Ano, ozývají se lidé a dokonce se ozval jeden server www.nevyhazujto.cz, který nám zdarma nabídl možnost banneru, přes který těch dalších pian, na další místa Prahy ale i jiných měst, bude jistě dost.

pokud se piána ujmou, plánuješ nějaké další podobné kroky ke zpříjemnění života v praze?

Určitě. Napadly mě třeba šachy a šachové stolky. Ale hlavně bych rád, aby to napadlo další a další lidi; aby přišli s tím, co si ten veřejný prostor žádá. Rozhodně chci rozohňovat diskuzi o tom, čím dalším (v dobrém) zaplavit prostor ulice.

co vy na to? my dáváme thumbs up. a jak to vypadá třeba na takovým míráku, když si kolemjdoucí sednou a hrajou, se můžete podívat tady:

a pokud vás projekt chytl za srdce a chtěli byste ho podpořit nějakou finanční částkou, můžete se zapojit do právě probíhající kampaně na crowdfundingovém portálu hithit.cz.Komentáře

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!