Gatsby se vrací a s ním i lesk, třpyt a jazz dvacátých let

„Obě byly v bílém a šaty se na nich třepetaly a nadouvaly, jako by je vítr právě přivanul zpět z krátkého letu kolem domu.“
Velký Gatsby, F. S. Fitzgerald

 

Dvacátá léta minulého století, doba okázalosti a luxusu. Doba volnějších mravů a kratších šatů. Lidé se vzpamatovávají z první světové války, pociťují úlevu, baví se a pozadí toho všeho dokresluje nový hudební styl jazz. Alespoň taková je atmosféra slavného románu F. S. Fitzgeralda, Velký Gatsby, který se odehrává ve Spojených státech po roce 1920.

Letošní léto se nese v duchu právě tohoto slavného románu. V kinech je momentálně ke zhlédnutí tato velkolepá adaptace v hlavní roli s Leonardem DiCapriem. A nic nedělá film přesvědčivějším, než kostýmy.

Na kostýmech pracovaly dvě slavné návrhářky, Miuccia Prada a Catherine Martin. Podařilo se jim vytvořit úchvatnou kolekci více jak 40 šatů, které dokonale odráží danou dobu. Šaty z lehkých látek pošité flitry a blyštivými kameny, třásně a kožešiny. Ozdoby ve vlasech, jako čelenky a šátky, byly samozřejmostí.

Asi nejpromyšlenější šaty s největším smyslem pro detail, patří postavě Daisy Buchanan, kterou ztvárnila Carey Mulligan. Daisy, žena, kolem které se točí celý děj tohoto příběhu, oslňuje všechny kolem, jak svým chováním, tak právě svou garderobou.

„Vánek zvlnil šedou mlhovinu Daisyina kožešinového límce...“ popisuje Fitzgerald v knize. A postava ve filmu skutečně má na sobě modro šedou kožešinu kolem krku, která doplňuje její diamanty poseté šaty, které oblékla na jeden z Gatsbyho večírků. Úchvatné doplňky pocházejí z dílny Tiffany & Co.

Dvacátá léta minulého století okouzlují stále. Ať už tím, jak lidé žili, nebo se oblékali. Móda „zlatého“ věku se stále vrací. Ale teď jako by ožila na filmových plátnech.

Pro zdatné angličtináře video, kde návrhářka Catherine Martin popisuje, jak tvořila a herci mluví o svých celkových pocitech z kostýmů.Komentáře

i
×

Víc než jen nákupní galerie

MOLO7 je komunitní prodejní galerie podporující to nejlepší, co se urodí pod rukama módních
designerů. Nabízí alternativu k běžným konfekcím, snaží se bořit anonymní fashion svět a
nechává nahlédnout tvůrcům pod pokličku. Naší touhou a snahou je, aby originální tvorba nezapadla
pod masově nabízenou produkcí. Společným úsilím s designery se podílíme na následování tradice
módního návrhářství. Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta,
která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!

Napsali o nás

  • Kvalita a originalita

    MOLO7 miluje módu. A když říkáme móda, nemyslíme napodobeniny z tržnice ani nekvalitní konfekci. Baví nás kousky, které jsou tak trochu umělecké dílo, přesto příjemné, pohodlné a skvěle nositelné.

  • Designéři

    Potkat zde můžete jména působící na této scéně dlouho, ale i ta, která nejsou příliš známá, a kterým MOLO7 dává šanci prosadit se. A to nás velmi těší!